Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Humanistinen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Humanistinen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Pienryhmäkodin / Hvb hem perustaminen Ruotsissa

Juopperi, Mari (2011)

 
Avaa tiedosto
juopperi_mari.pdf (317.0Kt)
Lataukset: 


Juopperi, Mari
Humanistinen ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2011112515636
Tiivistelmä
Opinnäytetyöni tarkoituksena oli selvittää, kuinka lastensuojelulaitos kuten pienryhmäkoti perustetaan Ruotsissa eli HvB hem (hem för vård och boende ). Opinnäytetyöni nimi kuvastaa juurikin selkeästi sitä, mistä haluan opinnäytetyöni kertovan, halustani perustaa oman liikeyrityksen Ruotsiin.

Haluan yhteisöpedagogin koulutuksen myötä käyttää hyödyksi omaa koulutustani ja mahdollistaa itselleni ja muille työpaikan. Olen aina ollut yrittäjähenkinen ihminen ja halunnut kokeilla paljon eri asioita, Humanistisessa ammattikorkeakoulussa opiskellessani olen löytänyt itselleni sen ammatin, jota haluan harjoittaa tulevaisuudessa. Haluan työskennellä nuorten parissa, turvata ja auttaa heitä heidän elämässään kohti tuntematonta tulevaa.

Selvitän opinnäytetyössäni sitä, miten minä perustan Hvb hem eli hoitoa ja kuntoutusta tarvitseville kodin, käytän tässä opinnäytetyössäni joko sanaa HvB hem tai pienryhmäkoti. Tutkin myös, kuinka kehitän koko yrityskonseptin itse ja miten sitä lähden tuottamaan. Kerron myös selkeästi, kuinka tämä pienryhmäkoti tulee Ruotsissa toimimaan, miten saan luvat liiketoiminnan harjoittamiseen, kustannusarviot ja yrityksen mahdollisen tulevaisuuden.

Opinnäytetyöni keskeisen aineiston keräsin lukemalla lastensuojelualan ja yritystoiminnan kirjoja, sivustoja internetistä ja henkilökohtaisesti keskustelemalla pienryhmäkodista Haaparannan sosiaalitoimiston työntekijän sekä Nystartkontoret työntekijän kanssa.

Tekemästäni opinnäytetyöstä on hyötyä minulle, sillä sen avulla voin laatia liikesuunnitelman ja perustaa mahdollisen lastensuojelulaitos yritykseni tulevaisuudessa Ruotsiin.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste