• Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Kirjaudu
  • Suomi
  • Svenska
  • English
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Paperi-, tekstiili ja kemiantekniikan koulutusohjelma
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Paperi-, tekstiili ja kemiantekniikan koulutusohjelma
  • Näytä viite
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Reaktiivitulostettujen kankaiden esikäsittelyjen ja tulostuspohjien vaikutus värien kirkkauteen ja kesto-ominaisuuksiin

Pohls, Eeva-Leena (2014)

 
 
Tweet Tiedostoon pääsyä rajoitettu
 
Tiedostoon pääsyä rajoitettu
Avaa tiedosto
Pohls_Eeva-Leena.pdf (4.182Mt)
Lataukset: 


Pohls, Eeva-Leena
Tampereen ammattikorkeakoulu
2014
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
http://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2014100214401
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli tutkia reaktiiviväreillä digitaalisesti tulostettujen kankaiden ja neulosten esikäsittelyjen ja tulostuspohjien vaikutusta värien kirkkauteen ja kestävyyteen. Opinnäytetyön toimeksiantaja oli tekstiilipaino Printscorpio Oy, ja opinnäytetyön aihetta tutkittiin digitaalitulostuksen mahdollisuuksia käsittelevässä Digitex-projektissa.

Opinnäytetyön teoriaosuudessa on käsitelty digitaaliseen mustesuihkutulostamiseen liittyviä asioita, kuten itse tulostusmenetelmää, kankaiden esikäsittelyjä sekä selluloosakuiduista valmistettujen kankaiden tulostukseen käytettäviä reaktiivivärejä. Lisäksi työssä on käsitelty kestävyystestausten tuloksien ohessa testauskäytäntöihin liittyvää teoriaa.

Työn kokeellinen osuus suoritettiin testaamalla eri esikäsittelyn saaneita ja eri raaka-aineista erilaisilla sidoksilla valmistettuja kankaita ja neuloksia. Testaukset aloitettiin tutkimalla näytemateriaalien kirkkautta sekä visuaalisesti että värin syvyyttä värimittarilla mitaten. Kirkkaustestauksien jälkeen kankaista testattiin värin pesunkestoa, värin hankauksenkestoa, värin valonkestoa ja hankauslujuutta. Kaikki testaukset toteutettiin Tampereen ammattikorkeakoulun paperi- ja tekstiililaboratorioissa vakiokoeolosuhteissa.

Painojäljen visuaalisen arvioinnin avulla voitiin huomata, että puuvilla-palttina-kankaalle parhaan painojäljen tuottaneet esikäsittelypastat saivat aikaan heikointa jälkeä viskoosi-elastaani-neulokselle. Neulokselle parhaan painojäljen tuottaneet pastat eivät vastaavasti soveltuneet kovin hyvin kudotulle kankaalle. Kestävyystestauksien avulla taas voitiin muun muassa todeta, että reaktiivivärejä käytettäessä painotavalla (tulostus / painaminen) ei ole merkittävää vaikutusta värien kesto-ominaisuuksiin. Tulostetun pinnan tummuudella ja tulostuspohjan sidoksella sen sijaan oli selkeämpi yhteys värien pysyvyyteen kankaan pinnalla. Osa kestävyystestauksien tuloksista täytti käytettyjen reaktiivivärien valmistajan laatusuositukset, mutta osa testatuista ominaisuuksista jäi vielä kaipaamaan esikäsittelyjen hienosäätöä tulosten ja tulostusjäljen parantamiseksi.
 
Kokoelmat
  • Paperi-, tekstiili ja kemiantekniikan koulutusohjelma
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Rekisteriseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Rekisteriseloste