• Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Kirjaudu
  • Suomi
  • Svenska
  • English
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu (Pohjois-Karjalan ammattikorkeakoulu)
  • Ympäristöteknologian koulutusohjelma (Ylempi AMK)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu (Pohjois-Karjalan ammattikorkeakoulu)
  • Ympäristöteknologian koulutusohjelma (Ylempi AMK)
  • Näytä viite
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Ratkaisuja rakennusjätteen määrän vähentämiseksi ja hyödyntämisen tehostamiseksi Puhas Oy:n toiminta-alueella

Hietanen, Minna (2015)

 
 
Tweet Tiedostoon pääsyä rajoitettu
 
Tiedostoon pääsyä rajoitettu
Avaa tiedosto
Hietanen_Minna.pdf (4.074Mt)
Lataukset: 


Hietanen, Minna
Karelia-ammattikorkeakoulu (Pohjois-Karjalan ammattikorkeakoulu)
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
http://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201503102992
Tiivistelmä
Opinnäytetyössä etsittiin keinoja jätteen kokonaismäärän vähentämiseksi ja syntypaikkalajittelun tehostamiseksi. Työn tarkoituksena oli tutkia Joensuun seudulla toimivien rakennusyritysten jätteen lajittelua ja toimintatapoja haastatteluajankohtana. Lisäksi selvitettiin yritysten tietämystä jätelain muutoksesta sekä valmistautumista tulevaan muutokseen.

Rakennusurakoitsijoiden edustajia haastateltiin henkilökohtaisesti. Yrityksissä oli vaihtelevasti tietoa sen hetkisistä jätteen lajittelumahdollisuuksista ja vähän tietoa jätelain uudistuksen tuomista muutoksista. Pienet rakennusurakoitsijat odottavat uuden jätelain mukaisia palvelutarjouksia jätehuolto- ja kuljetusyrityksiltä. Isot rakennusyritykset odottavat ohjeistusta konsernitasolta.

Taustatutkimuksen perusteella kehitettiin toimintatapamalleja rakennusjätteen määrän vähentämiseksi. Lisäksi kehitettiin jäteyhtiö Puhas Oy:lle kokonaisvaltaisia palvelupaketteja asiakkaille tarjottaviksi. Palvelupaketteja oli tarkoitus testata pilottihankkeissa.

Asiantuntija- ja raportointipalvelut nähtiin tarpeellisiksi. Jätteen keräys- ja lajittelukaluston kehittämiselle olisi tarvetta. Jatkokehiteltäviä palveluita voisivat olla näytteenotto- ja lainsäädäntöpalvelut.
 
Kokoelmat
  • Ympäristöteknologian koulutusohjelma (Ylempi AMK)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Rekisteriseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Kirjaudu sisäänRekisteröidy
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Rekisteriseloste