Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

KPI-mittareiden ja tavoitteiden asettamisen prosessin kehittäminen

Beric, Pia (2015)

 
Avaa tiedosto
Beric_Pia.pdf (1.453Mt)
Lataukset: 


Beric, Pia
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2015113018525
Tiivistelmä
Tämän ammattikorkeakoulun opinnäytetyön tarkoituksena oli kuvata nykyinen KPI-mittareiden ja tavoitteiden asettamisen prosessi (KPI Target Setting Process) toimeksiantajayrityksen organisaatiossa. Prosessin tavoitteena on ollut kehittää laadukkaita KPI-mittareita, sekä pyrkiä asettamaan niille yhteisesti sovittuja tavoitteita mittaamaan palvelukeskusten suorituskykyä. Opinnäytetyön tavoitteena oli jatkokehittää KPI-mittareiden ja tavoitteiden asettamisen prosessia niin, että se on soveltuva toteutettavaksi yrityksen kaikissa liiketoimintalinjoissa.

Tutkimus suoritettiin kokonaistutkimuksena käyttämällä sekä kvalitatiivista että kvantitatiivista menetelmää. KPI-mittareiden ja tavoitteiden asettamisen jälkeen sidosryhmille lähetettiin mielipidekysely, jossa kartoitettiin miten prosessi onnistui ja kuinka prosessia voidaan tarvittaessa kehittää.

Kyselyn tärkeimmät tulokset sisälsivät palautteita koskien yrityksen strategian kommunikointia sekä KPI-mittareiden yhdenmukaistamista strategian keskeisten prioriteettien mukaiseksi. Palautetta annettiin myös koskien KPI-mittareita määrittelevien yksiköiden keskinäistä vastuunjakoa sekä johdon sitoutumista prosessin vaiheisiin, täytäntöönpanoaikataulujen seurantaa sekä KPI-mittareiden lukumäärää.

Kyselyn tuloksista tehtynä johtopäätöksenä voitiin todeta, että organisaatiokohtainen strategian kommunikointimateriaalin tulee olla kaikkien saatavilla ja riittävän selkeä, jotta KPI-mittariehdotukset olisivat linjassa strategian kanssa. Täytäntöönpanovaiheessa tulee myös seurata prosessin ohjeistusta. KPI-mittareiden laatimisesta vastaavien yksiköiden keskinäinen vastuunjakoa tulee myös selkeyttää ja prosessissa määriteltyjä aikatauluja tulee seurata. KPI-mittareiden määrää tulee myös vähentää ja prosessiin kuuluvia rooleja ja tehtäviä tarkentaa. Prosessin päällekkäisiä vaiheita tulee myös yhdistää.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste