Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Samu Siilillä on diabetes : Opetusmateriaali diabeteshoitajien käyttöön

Holma, Pinja; Kurttila, Sanna (2015)

Avaa tiedosto
Holma_Pinja ja Kurttila_Sanna.pdf (1.051Mt)
Lataukset: 


Holma, Pinja
Kurttila, Sanna
Lapin ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201602252607
Tiivistelmä
Projekti käsittelee lapsen tyypin 1 diabetesta, ja se on tehty yhteistyössä Oulun yliopistollisen sairaalan lasten ja nuorten ajanvarauspoliklinikan kanssa. Suomen väestöön nähden diabeteksen ilmaantuvuus on suurinta maailmassa. Diabetesta sairastavia lapsia Suomessa on noin 4000, ja siihen sairastuu vuodessa noin 500 alle 15-vuotiasta lasta. Tulevina hoitotyön ammattilaisina projektityöntekijät kohtaavat työssään diabetesta sairastavia, joten projekti antaa hyvää tietoperustaa diabeteksesta.


Projektin tarkoituksena oli tuottaa diabeteshoitajille selkeä lapsen ymmärrettävä opetusmateriaali, jota he voivat käyttää apunaan antaessaan ohjausta diabeteksesta alakouluikäisille. Projektin tavoitteena oli auttaa diabetesta sairastavan lapsen luokkakavereita ymmärtämään diabetesta materiaalin avulla ja helpottaa lapsen tilannetta luokassa. Henkilökohtaisena tavoitteena projektin tekijöillä oli parantaa diabetestietouttaan.


Opinnäytetyön tuotos on opetusmateriaali, joka käsittelee tyypin 1 diabetesta, ja se on suunnattu ensimmäisen- kolmannen luokan oppilaille. Materiaalissa käsitellään diabetesta tarinamuodossa kahden eläinhahmon avulla. Keskustelu keskittyy diabeteksen hoitoon, insuliinin pistämiseen, verensokerinmittaukseen, liikunnan vaikutukseen diabeteksen hoidossa sekä hypoglykemian oireisiin. Materiaali on tehty PowerPoint-esityksen muodossa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste