Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Formaattiin perustuvan tv-ohjelman insertit ja kuvaajan työ : case: SuomiLove

Väänänen, Matias (2016)

 
Avaa tiedosto
Vaananen_Matias.pdf (922.7Kt)
Lataukset: 


Väänänen, Matias
Tampereen ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201605107050
Tiivistelmä
Tässä opinnäytetyössä esitettiin toimintamalleja ja –tapoja inserttikuvaajan työn avuksi. Inserttien kuvaamiseen ei ole olemassa valmista kaavaa, eivätkä tuotannot ole koskaan keskenään identtisiä. Tarkoituksena oli pyrkiä esittämään hyviä tapoja toimia inserttien kuvaajana. Työssä tarkasteltiin kuvaajan työtä inserttien ennakkosuunnittelusta ja käytännön toteuttamisesta tarinoiden vaikutukseen kuvallisessa ilmaisussa ja kalustovalinnoissa. Tämän lisäksi selvitettiin formaatin vaikutusta kuvaajan työhön SuomiLove –tuotannossa.

SuomiLove on ohjelmaformaatti, jossa inserteillä on huomattavan suuri merkitys ohjelman kokonaisuuden kannalta. Opinnäytetyön tueksi teemahaastateltiin SuomiLove-tuotantoryhmän henkilöitä, jotka työskentelivät opinnäytetyön teemojen kannalta keskeisimmissä rooleissa. Haastatteluiden, kirjalähteiden ja SuomiLove-tuotannossa suorittamastani työharjoittelusta saadun kokemuksen kautta kävi ilmi inserttien toteutukseen vaaditut resurssit, sekä haasteet.

SuomiLove-ohjelman insertit olivat tarinallisia ja mukailivat draamallisen kohtauksen kaavaa. Lisäksi ohjelmaan liittyivät olennaisesti inserteissä esitetyt yllätykset. Kuvaajan suurimpia haasteita olivat tiukat kuvausaikataulut, ennakkoon tapahtuvan kuvasuunnittelun mahdottomuus, sekä yllätysinserteissä kohdehenkilön yllättämisen onnistuminen. Kuvaajan työtä seuraamalla ja haastatteluiden kautta koostettiin ’Kuvaajan hyvät käytänteet’-osio
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste