Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Synnytyskokemus matkasynnyttäjän näkökulmasta : sisällönanalyysia verkkojulkaisuista

Laine, Marjo; Majaniemi, Lotta; Teerimäki, Satu (2016)

 
Avaa tiedosto
Laine_Marjo_Majaniemi_Lotta_Teerimaki_Satu.pdf (328.0Kt)
Lataukset: 


Laine, Marjo
Majaniemi, Lotta
Teerimäki, Satu
Turun ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201605269929
Tiivistelmä
Synnytyssairaaloiden määrä on vähentynyt 20:lla vuodesta 1992 vuoteen 2014, kun pienimpiä synnytysyksiöitä on lakkautettu. Tämän seurauksena matkasynnytysten lukumäärät ovat alkaneet lisääntyä. Opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää ja tutkia naisten kokemuksia matkasynnytyksestä. Tutkimuksessa keskityttiin selvittämään muun muassa synnyttäjien saaman ohjauksen laatua, sitä oliko äiti osannut varautua matkasynnytykseen etukäteen sekä kokonaiskokemusta tapahtuneesta. Opinnäytetyö toteutettiin tutkimalla erilaisia verkosta löytyviä kirjoituksia aiheesta. Tutkimusmateriaaliksi valittiin sekä viisi blogikirjoitusta sekä satunnaisotos keskustelupalstakirjoituksia. Näistä tehtiin sisällönanalyysi ja tulokset jäsenneltiin eri kategorioihin.

Sisällönanalyysin perusteella voidaan todeta, että valtaosa naisista koki matkasynnytyksen tilanteestaan huolimatta positiivisena. Positiivisen synnytyskokemuksen muodostumiseen vaikutti muun muassa terveydenhuollon henkilöiden ammattitaito, äidin toiveiden kunnioittaminen sekä nopea synnytys. Ohjaukseen oltiin positiivisista synnytyskokemuksista huolimatta tyytymättömiä. Puhelinohjaus koettiin useassa tapauksessa tilanteeseen sopimattomaksi ja synnyttäjät laiminlöivät saatuja ohjeita. Tutkimuksessa havaittiin, että ohjaus, joka huomioi äidin toiveet synnytyksen kulusta, koettiin usein hyväksi ja siitä oltiin kiitollisia. Varautumiseen vaikutti selkeästi edellinen nopea synnytys sekä synnytyssairaalan kaukainen sijainti. Pääosin äidit eivät kuitenkaan olleet osanneet varautua synnyttämään sairaalan ulkopuolisissa oloissa.

Tutkimuksen perusteella voidaan todeta, että vaikka synnyttäjät vain harvoissa tapauksissa olivat pitäneet matkasynnytystä mahdollisena, olivat synnytyskokemukset naisten näkökulmasta pääosin positiivisia. Osa synnyttäneistä oli tyytyväisiä oman kehonsa toimintaan synnytystilanteessa ja siihen, että oli saanut mahdollisuuden luonnollisesti etenevään synnytykseen ilman kipulääkitystä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste