Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Muistisairaiden kokemukset vertaistukiryhmästä

Linna, Meeri (2016)

 
Avaa tiedosto
Linna_Meeri.pdf (3.593Mt)
Lataukset: 


Linna, Meeri
Seinäjoen ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2016101415186
Tiivistelmä
Tutkimuksen tarkoituksena oli selvittää, miten ryhmätoiminnan koetaan tukevan psyykkistä ja sosiaalista toimintakykyä sekä onko muistiryhmässä yhteisöllisyyttä ja millaisena se koetaan. Tarkoituksena oli myös tutkia millaisena ryhmäläiset kokevat kognitiivisia taitoja kehittävät harjoitteet.

Tutkimus tehtiin toimintatutkimuksena. Tutkimukseen osallistui kaksi Etelä-Pohjanmaan Muistiyhdistyksen Muistiluotsi – hankkeen ylläpitämää muistiryhmää. Muistiryhmät ovat työikäisenä muistisairauteen sairastuneiden vertaistuki- ja kuntoutusryhmiä. Aineisto kerättiin ryhmähavainnoinnilla ja ryhmähaastatteluilla. Havainnointiin osallistui 18 henkilöä ja haastatteluihin 16 henkilöä.

Tutkimustulosten keskeisin johtopäätös on se, että muistiryhmä koettiin todella tärkeäksi ja merkitykselliseksi asiaksi. Ryhmässä koettiin yhteisöllisyyttä ja ryhmä toi sisältöä elämään. Ryhmässä saatu vertaistuki auttoi elämään muistisairauden kanssa sekä hyväksymään muistisairauden. Näin ollen muistiryhmä tuki sekä psyykkistä että sosiaalista toimintakykyä. Kognitiiviset harjoitteet koettiin hyvänä asiana.

Tutkimukseni sisältää lisäksi Aivotreeni-tehtäväkirjan. Kirjan tarkoituksena on kannustaa käyttämään kognitiivisia toimintoja monipuolisesti ja itsenäisesti. Muistiryhmäläiset saavat kirjat itselleen. Näin he voivat tehdä tehtäviä silloin, kun se heille parhaiten sopii.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste