Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

VARASTON SUUNNITTELUN JA OPTIMOINNIN IT-TYÖKALUT : Selvitys saatavilla olevista ohjelmistoista ja palveluista

Asteljoki, Susanne (2016)

 
Avaa tiedosto
susanne_asteljoki.pdf (928.1Kt)
Lataukset: 


Asteljoki, Susanne
Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2016120619226
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoite oli selvittää millaisia IT-palveluja ja ohjelmistoja suomalaisilla yrityksillä on tällä hetkellä saatavilla varaston layout-suunnitteluun ja optimointiin. Työn tarkoitus on tarkastella millaisia mahdollisuuksia digitaalisuus tarjoaa yrityksille varaston suunnittelussa ja optimoinnissa ja tällä tavoin edistää uuden liiketoiminnan syntymistä. Teoreettinen viitekehys muodostuu digitalisaatiosta, varaston suunnittelusta ja optimoinnista sekä simulointi- ja analyysityökalujen käytöstä suunnittelussa.

Tutkimuksessa käytettiin kvalitatiivisia metodeja. Varaston suunnitteluun tarjolla olevia IT-palveluja ja ohjelmistoja etsittiin verkkotutkimuksen avulla ja alan asiantuntijoilta kyselemällä. Kun palveluntarjoajat ja ohjelmistojen toimittajat oli kartoitettu, näitä lähestyttiin sähköpostikyselyllä. Palveluntarjoajilta kysyttiin heidän tarjoamistaan varaston suunnittelu- ja optimointipalveluista, IT-työkalujen käytöstä sekä asiakkaalta tarvittavista lähtötiedoista. Muutamassa syventävässä haastattelussa tiedusteltiin lisäksi palveluntarjoajien asettamia odotuksia ohjelmistoille sekä alan tulevaisuuden näkymiä. Ohjelmistoista selvitettiin millaiseen käyttöön ne soveltuvat sekä minkälainen lisenssikäytäntö niillä on. Lisäksi kiinnosti millaisia mahdollisuuksia XAMK:ssa olisi kouluttaa ohjelmistojen käyttöä.

Tutkimuksessa selvisi, että Suomessa on tarjolla laaja valikoima IT-palveluja varaston suunnitteluun ja optimointiin alkaen varaston fyysisten ratkaisujen vertailusta ja layoutin suunnittelusta materiaalivirtojen hallintaan ja varaston palvelutason optimointiin sekä varaston toiminnan analysointiin. Vaikka palveluntarjoajien joukko ei ole määrällisesti suuri, vankkaa ammattitaitoa löytyy niin simuloinnin kuin varastologistiikan kehittämisen alueella. Yleisimmin käytössä olevista varastospesifisistä simulointi- ja optimointiohjelmistoista luotiin lista, josta selviää millaisia ohjelmistoja on tällä hetkellä saatavilla varaston layout-suunnitteluun ja optimointiin. Kaikkien ohjelmistojen nykyistä saatavuutta ei kuitenkaan onnistuttu varmentamaan. Tutkimuksen päätavoitteet saavutettiin ja opinnäytetyön tuloksena saatiin kooste tarjolla olevista varaston suunnittelupalveluista ja ratkaisuista, josta on hyötyä yritysyhteistyön rakentamisessa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste