Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Sairaanhoitajan laiteosaamisen kehittäminen laiteajokortin avulla Tampereen yliopistollisen sairaalan teho-osastolla

Koivula, Heli (2016)

 
Avaa tiedosto
Koivula_Heli.pdf (7.794Mt)
Lataukset: 


Koivula, Heli
Tampereen ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2016121119842
Tiivistelmä
Tehohoitoon liittyy oleellisesti teknologia, kyky käyttää laitteita ja hyödyntää niiden tuottamaa tietoa. Yhdeksi laitteiden käytön osaamisen varmistamisen välineeksi on viime vuosien aikana noussut laiteajokortti. Laiteajokortin toteutustapoja on monia, mutta näyttöä sen hyödyllisyydestä ei kuitenkaan vielä ole.

Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli kartoittaa tapahtuuko Tampereen yliopistollisen sairaalan teho-osaston hoitajien osaamisessa muutosta liittyen noninvasiiviseen ventilaatioon ja V60-hengityslaitteen käytön hallintaan laiteajokortin suorittamisen jälkeen. Opinnäytetyö toteutettiin kahdella lomakekyselyllä. Osaamisen lähtötilanne kartoitettiin ennen laiteajokortin suorittamista tehtävällä kyselyllä. Kahden kuukauden kuluttua laiteajokortin suorittamisesta kysely uusittiin, tuloksia vertailtiin ja raportoitiin kuvailevilla tunnusluvuilla. Ennen laiteajokorttia tehtävään kyselyyn osallistui 37 hoitajaa ja laiteajokortin jälkeen tehtyyn kyselyyn 35 hoitajaa. Kyselyillä haluttiin myös saada tietoa nykyisen hengityslaitekoulutuksen riittävyydestä.

Laiteajokortin suorittaminen koettiin hyödylliseksi ja sen hyöty näkyi myös tutkimustuloksissa. Teho-osaston hoitajat hallitsivat V60-hengityslaitteen käytön hyvin, ja laiteajokortin suorittamisen jälkeen tulokset paranivat kliinisen hoitotyön näkökulmasta vielä lähtötilanteeseen verrattuna. Laiteajokorttiin liittyneet teoriakokeet koettiin mielekkäiksi oman osaamisen tason selvittämisen kannalta. Hengitysryhmään kuuluvien hoitajien osaaminen ennen laiteajokortin suorittamista oli parempaa. Hengityslaitteiden käytön hallinta koettiin pääosin riittäväksi, mutta koulutusta kaivattiin enemmän. Laiteajokortin suorittamiselle täytyisi osoittaa omaa työaikaa, jolloin laiteajokortin voisi suorittaa ilman häiriöitä ja keskeytyksiä.

Laiteajokortti ideana on hyödyllinen ja toimiva, mutta se vaatii kehittämistä ja valtakunnallisesti yhteneväisen rakenteen. Oman osaamisen testaaminen ennen laiteajokortin suorittamista voitaisiin toteuttaa muutoinkin, kuin käyttöohjeita lukien. Erilaiset interaktiiviset tietovisat, pelillisesti etevät prosessit tai potilaskohtaiset ongelmanratkaisutapaukset lisäisivät hoitajien tietotaitoa, motivoisivat oppimaan ja tätä kautta parantaisivat laitehallintaa ja potilasturvallisuutta.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste