Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

V2X-verkottuneiden ajoneuvojen hallinta

Piiroinen, Jukka (2017)

 
Avaa tiedosto
Piiroinen_Jukka.pdf (1.790Mt)
Lataukset: 


Piiroinen, Jukka
Tampereen ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2017060512292
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön toimeksiantaja on Tieto Finland Support Services Oy, joka tarjoaa hyvin erilaisia tuotekehityspalveluita. Tämä opinnäytetyö tehtiin älykkäitä liikenneratkaisuita tuottavaan yksikköön, jossa verkottuneiden ajoneuvojen kehitystyöhön liittyvät palvelut ovat yksi osa. Opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää verkottuneiden ajoneuvojen hallinnassa tarvittavia toimijoita ja heidän roolejaan, kuinka järjestelmä voidaan ottaa käyttöön ja kuinka sitä voidaan hallinnoida Suomessa. Tavoitteena oli myös selvittää, miten ajoneuvojen välisen kommunikoinnin hallintaprosessi tulisi näkymään käyttäjälle sekä miten ajoneuvojen välisen kommunikoinnin tietoturva ja yksityisyyden hallinta voitaisiin järjestää tässä järjestelmässä.

Opinnäytetyössä taustoitettiin kehitystyön historiaa, miksi verkottuneita ajoneuvoja tarvitaan ja miten järjestelmä parantaa liikenneturvallisuutta. Raportissa esitellään käytettävät teknologiat standardien ja kehitystyöhön osallistuvien tahojen tuottamien tutkimusten avulla. Lisäksi käytiin läpi viranomaisten toimenpiteet kehitystyön tukemiseksi ja tuotettiin järjestelmää käyttävien toimijoiden roolikuvauksia ja kuvattiin myös järjestelmän käyttötapauksia. Tutkimuksessa tehtiin myös suoria teemahaastatteluja viranomaisille.

Lopuksi todetaan, että järjestelmä mahdollistaa parantuneen liikenneturvallisuuden yhdessä muiden tämän hetken ajoneuvoissa käytettävien teknologioiden kanssa. Teknologia on riittävän hyvällä tasolla niin, että reaaliaikainen kommunikointi ajoneuvojen välillä on mahdollista toteuttaa. Viranomaisten panostukset ovat mittavia, mutta määrittely ja lainsäädäntö vievät vielä muutaman vuoden, ennen kuin järjestelmä on mahdollista ottaa käyttöön.

Opinnäytetyö on asiasta kiinnostuneelle lukijalle helppo mahdollisuus tutustua ajoneuvoissa käytettävään tulevaisuuden teknologiaan.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste