Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Hämeen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

"Mitä mussa tapahtuu?" : Oppituntimateriaali murkkutunneilla

Keskinen, Milla (2017)

 
Avaa tiedosto
Keskinen_Milla.pdf (3.348Mt)
Lataukset: 


Keskinen, Milla
Hämeen ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2017120720125
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli tuottaa oppituntimateriaalia murrosiästä peruskoulun 5.-luokkalaisille terveydenhoitajan ryhmämuotoisen terveyskasvatustyön tueksi. Opinnäytetyön työelämän yhteistyökumppanina toimi Kangasalan kunnan kouluterveydenhuolto. Materiaalia suunnitellessa ja toteutettaessa otettiin huomioon yhteistyökumppanin toiveet ja ehdotukset.

Opinnäytetyön teoriaosuudessa käsiteltiin tyttöjen ja poikien murrosiän fyysisiä, psyykkisiä ja sosiaalisia muutoksia, seksuaalisuutta eri näkökulmista sekä kaveritaitoja ja itsetuntoasioita. Lisäksi teoriaosuudessa käsiteltiin terveyskasvatusta kouluterveydenhoitajan työssä seksuaalikasvatuksen ja tunnetaitojen opettamisen näkökulmista. Opinnäytetyön lähdemateriaalina käytettiin sekä suomenkielistä että kansainvälistä pääosin alle kymmenen vuotta vanhaa kirjallisuutta, oppikirjoja, artikkeleita ja luotettavia verkkolähteitä.

Opinnäytetyö toteutettiin toiminnallisena opinnäytetyönä. Työn toiminnallisena osuutena tuotettiin Mitä mussa tapahtuu? -oppimateriaali kirjoitetun teoria-aineiston pohjalta Kangasalan kouluterveydenhoitajien käyttöön. Materiaali sisältää tietoa murrosiän muutoksista, seksuaalisuuden kehittymisestä, ihastumisesta ja seurustelusta. Oppimateriaali sisältää kolme Power Point -esitystä, jotka toimivat oppituntien runkoina. Yksi oppitunti on tytöille ja pojille yhteinen, jonka jälkeen molemmille pidetään vielä tunnit erikseen. Teoriatiedon lisäksi tunnit sisältävät myös toiminnallisia tehtäviä. Osana materiaalin tuottamista pidettiin murrosikäoppitunnit eräällä Kangasalan alakoululla yhdelle 5.-luokalle.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste