Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kajaanin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kajaanin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Paremmaksi pomoksi : Vastuuttomasta työkäyttäytymisestä oppia esimiestyöhön

Silvast, Marjut (2017)

 
Avaa tiedosto
Silvast_Marjut.pdf (447.7Kt)
Lataukset: 


Silvast, Marjut
Kajaanin ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2017120820246
Tiivistelmä
Esimiestyöllä on keskeinen vaikutus organisaation toiminnallisten tavoitteiden saavuttamisen lisäksi henkilöstön työhyvinvointiin. Esimiestyö on ihmisten johtamista, joten ei ole yhdentekevää, kuinka työntekijöitä kohdellaan. Henkilöstön hyvinvointi on organisaation voimavara ja menestystekijä. Hyvinvoiva henkilöstö pystyy antamaan parhaan mahdollisen panoksensa.

Opinnäytetyön tarkoituksena oli kuvata esimiestyön merkitystä työhyvinvointiin ja vastuuttoman työkäyttäytymisen ilmenemismuotoja. Opinnäytetyössä pohdittiin sitä, kuinka paljon yksittäinen vuorovaikutustilanne voi vaikuttaa työntekijään ja millainen merkitys esimiehen toiminnalla on työhyvinvointiin. Tarkastelu kohdistui haastateltavien henkilöiden omakohtaisiin kokemuksiin. Tavoitteena oli esimerkkitapausten avulla kuvata esimiehen vastuutonta työkäyttäytymistä ja siitä syntyneitä tunteita. Lisäksi tarkasteltiin tapahtumien merkitystä työntekijöiden työviihtyvyyteen. Opinnäytetyön kehityskohteena oli oma ammatillinen kasvu ja esimiestyön kehittäminen itsearvioinnin sekä aiheeseen liittyvän kirjallisuuden ja haastatteluaineiston tuottamien tulosten pohjalta.

Opinnäytetyön aineisto koottiin kvalitatiivisena tutkimuksena haastattelemalla seitsemää henkilöä. Haastattelut toteutettiin yksilöhaastatteluina. Haastatteluista kuvattiin esimerkkitapauksina neljä erilaista tilannetta yksityiskohtaisesti. Haastattelutulosten johtopäätöksinä esitettiin kaikille tapauksille yhteiset ominaisuudet ja tavoitetila. Keskeinen esimiehen ja työntekijän välinen tekijä on avoin ja keskusteleva vuorovaikutus, jotta työhyvinvointia on mahdollista saavuttaa.

Opinnäytetyön aihevalinta perustui vastaavanlaisiin omiin kokemuksiin esimiestoiminnasta, henkilöstöjohtamisen haasteisiin sekä oman esimiestoiminnan kehittämistavoitteisiin. Henkilökohtaisen kehittymisen lisäksi tuloksia voidaan hyödyntää mihin tahansa vuorovaikutustilanteeseen ja työyhteisöön.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste