Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kajaanin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kajaanin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

"Tukkee ja kaikkee" : Pitkäaikaisten kävijöiden kokemuksia Kajaanin Päiväkeskus ry:n toiminnasta

Kyllönen, Carita (2017)

 
Avaa tiedosto
kajaaninpaivakeskus.pdf (934.8Kt)
Lataukset: 


Kyllönen, Carita
Kajaanin ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201801101203
Tiivistelmä
Kolmannen sektorin toiminta on yleishyödyllistä vapaaehtoistoimintaa. Mielenterveys- ja päihdehoitotyössä kolmannen sektorin merkitys on suuri sosiaalisen tuen antajana syrjäytyneille tai syrjäytymisvaarassa oleville ihmisille. Terveydenhoitojärjestelmä tarvitsee kolmannen sektorin toi-mintaa tuekseen. Kajaanin Päiväkeskus ry on Kajaanilainen kolmannen sektorin toimija, joka auttaa syrjäytyneitä ja syrjäytymisvaarassa olevia Kainuulaisia ihmisiä arkisissa ongelmissa.
Opinnäytetyöni kiinnostuksen kohde on kolmannen sektorin toiminta mielenterveys- ja päihdehoitotyössä terveydenhuollon tukijana. Käsittelen asiaa Kajaanin Päiväkeskus ry:n kävijöiden kokemusten kautta. Opinnäytetyön tarkoituksena on kerätä kävijöiden kokemuksia Kajaanin Päiväkeskus ry:n toiminnasta. Toimeksiantajalle opinnäytetyöni antaa kehittämisideoita, jotka tulevat suoraan kävijöiltä. Opinnäytetyöni tulokset kertovat myös kävijöiden mielipiteen Kajaanin Päiväkeskus ry:n toiminnan tarpeellisuudesta. Näitä tuloksia toimeksiantaja voi käyttää Kajaanin Päi-väkeskus ry:n toiminnan tukemiseen ja kehittämiseen.
Aineiston keruu tapahtui teemahaastattelulla, jonka suoritin Kajaanin Päiväkeskus ry:n tiloissa kesäkuussa 2017. Haastatteluuni osallistui neljä Kajaanin Päiväkeskus ry:n kävijää, joista kolme oli miehiä ja yksi nainen. Yhdistävänä tekijänä heillä on aktiivinen osallistuminen Kajaanin Päivä-keskus ry:n toiminnassa. Haastattelut analysoin litteroinnin jälkeen induktiivisella sisällönanalyysin menetelmällä.
Tulosten mukaan kävijät saavat Kajaanin Päiväkeskus ry:ltä taloudellista tukea, vertaistukea, sosiaalista tukea ja heillä on paikka minne mennä. Toiminnan tärkeys kuvastuu haastatteluissani ja myös näkyy yhteisön keskellä yhdessä tekemisellä. Kajaanin Päiväkeskus ry:n kävijät ovat muo-kanneet paikasta omanlaisensa tiiviin yhteisön.
Kajaanin Päiväkeskus ry:llä tekemissäni haastatteluissa nousee esille kehittämisehdotuksia haastateltavilta Kajaanin Päiväkeskus ry:lle. Ehdotuksia tuli toiminnalliseen kehittämiseen, tapahtumien järjestämiseen, iltatoiminnan kehittämiseen ja vertaistuen kehittämiseen. Ehdotukset tulevat kävijöiltä itseltään, joten niiden tarpeellisuus on todellista. Nämä olisivat hyviä aiheita opinnäyte-töihin.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste