Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Palliatiivisen hoidon ja saattohoidon osaaminen kotihoidossa : Kirjallisuuskatsaus

Eklin, Vilma; Kuukka, Paula; Lehtonen, Janina (2017)

 
Avaa tiedosto
Palliatiivisen hoidon ja saattohoidon osaaminen kotihoidossa.pdf (897.9Kt)
Lataukset: 


Eklin, Vilma
Kuukka, Paula
Lehtonen, Janina
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201801241592
Tiivistelmä
Palliatiivinen hoito ja saattohoito ovat potilaan kokonaisvaltaista hoitoa, kun kuratiivisesta hoidosta on luovuttu. Palliatiivista hoitoa ja saattohoitoa on tutkittu paljon Suomessa sekä kansainvälisesti. Kotona toteutettava saattohoito on kuitenkin vasta viime vuosina yleisty-nyt ja siksi siitä ei vielä ole paljon tutkittua tietoa. Useiden ihmisten toiveena on saada kuolla kotona. Tästä syystä on ajankohtaista tarkastella millaista osaamista palliatiivisessa ja kotisaattohoidossa tarvitaan.
Opinnäytetyö toteutettiin kirjallisuuskatsauksena. Opinnäytetyön tavoitteena oli ajantasai-sen tiedon pohjalta selvittää, millaista osaamista hoitotyön ammattilainen tarvitsee kotona toteutettavassa palliatiivisessa hoidossa ja saattohoidossa. Aineisto haettiin luotettavista tietokannoista ennalta päätettyjen hyväksymiskriteerien mukaisesti. Tutkimusaineisto koostuu tutkimuksista, artikkeleista, Käypä hoito- suosituksesta sekä Sosiaali- ja terveysmi-nisteriön julkaisusta. Sisäänottokriteerien perusteella valikoitui yhteensä 17 aineistoa. Opinnäytetyön tutkimustulokset analysoitiin laadullisella sisällönanalyysimenetelmällä.
Tutkimustulosten mukaan palliatiivisessa hoidossa ja saattohoidossa tarvitaan hoitotyön ammatillista osaamista, kuolevan ihmisen omaisten tukemisosaamista sekä kliinistä hoito-työn osaamista. Pääluokat muodostuivat sisällönanalyysimenetelmän pohjalta, ja ne luoki-teltiin pienempiin luokkiin havainnollistamisen vuoksi. Hoitotyön ammatillisessa osaami-sessa tulee kiinnittää erityistä huomiota työyhteisön tukeen ja ammatti-identiteetin kehi-tykseen. Kuolevan ihmisen omaisten tukemisosaaminen muodostuu psykososiaalisesta tukemisesta, tiedon välittämisestä ja hoitotyön ammattilaisen hyvistä vuorovaikutustai-doista. Kliiniseen hoitotyön osaamiseen kuuluvat luottamussuhteen luominen, vuorovaiku-tus, oireiden hoito ja kivun hoito. Tutkimustuloksia voidaan hyödyntää osaamisen kehittä-misessä palliatiivista hoitoa ja saattohoitoa toteuttavissa yksiköissä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste