Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

LUONTO VOIMAKSI KAINUUSSA : Green Care -palveluiden mahdollisuudet

Kähkönen, Tuulikki; Tervo, Suvi (2018)

 
Avaa tiedosto
Kahkonen_Tuulikki.pdf (748.7Kt)
Lataukset: 


Kähkönen, Tuulikki
Tervo, Suvi
Diakonia-ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201801231560
Tiivistelmä
Kähkönen, Tuulikki & Tervo, Suvi. Luonto voimaksi Kainuussa – Green Care -palveluiden mahdollisuudet. Kevät 2018. 64 s., 2 liitettä.
Diakonia-ammattikorkeakoulu, Diak itä, Pieksämäki. Sosiaalialan koulutusohjelma, sosionomi (AMK).

Tutkimuksen tarkoituksena oli selvittää Kainuun sosiaali- ja terveydenhuollon kuntayhtymän johtajien näkemyksiä Green Care -mahdollisuuksista Kainuussa. Opinnäytetyön aihe suunniteltiin yhteistyössä Luonto voimaksi Kainuussa -hankkeen kanssa.
Tutkimus oli kvalitatiivinen. Tutkimuksen aineisto kerättiin teemahaastatteluilla. Tutkimusta varten haastateltiin viittä henkilöä kuudesta mahdollisesta. Tutkimustulokset esitellään käyttäen sitaatteja.
Tutkimustuloksista selvisi, että Green Care -palvelut ja -menetelmät olivat tuttuja kolmelle, muttei kahdelle lainkaan. Sosiaali- ja terveydenhuollon uudistuksen ja valinnanvapauslain suhteen vastaukset olivat ristiriitaisia. Osa haastateltavista näki tulevalla valinnanvapauslailla olevan mahdollisuuksia. Toiset henkilöt ajattelivat, ettei varoja löydy.
Kaikki haastateltavat näkivät, että Green Care -koulutuksen tarpeet riippuvat kysynnästä ja tarjonnasta. Haastateltavat eivät olleet etsineet tai löytäneet yrityksiä, jotka tuottavat sosiaalipedagogista hevostoimintaa tai eläinavusteisia palveluita. Tietoa Green Caresta toivottiin löytyvän internetistä, sosiaalisesta mediasta, sanomalehdistä tai radiosta. Hevos- ja eläinavusteisten palveluiden hankkimisessa asiakkaille haasteeksi nähtiin raha. Green Care -laatumerkkien koettiin tuovan palveluille lisäarvoa ja luotettavuutta. Green Caren tunnettavuus nähtiin heikkona. Tutkimuksen tulokset näyttivät, että aihe on mielenkiintoinen ja tärkeä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste