Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Heittopussi vai asiakas? : lastensuojelulaitokseen sijoitettujen nuorten kokemuksia osallisuudesta ja vaikutusmahdollisuuksista

Kaarto, Taru; Mäkelä, Sanna (2009)

 
Avaa tiedosto
kaarto_makela.pdf (298.3Kt)
Lataukset: 


Kaarto, Taru
Mäkelä, Sanna
Satakunnan ammattikorkeakoulu
2009
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201005169377
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää lastensuojelulaitokseen sijoitettujen nuorten kokemuksia siitä, kuinka paljon he kokevat saavansa osallistua itseään koskeviin asioihin, sekä kokivatko he sen riittäväksi ja millaista vaikuttaminen ja osallistuminen oli. Lisäksi halusimme selvittää nuorten kokemuksia nuoren edun toteutumisesta.

Tutkimusote oli kvalitatiivinen eli laadullinen. Tutkimusaineiston tiedonkeruumenetelmänä käytettiin puolistrukturoitua teemahaastattelua. Tutkimusaineisto kerättiin haastattelemalla lastensuojelulaitoksessa yhteensä kahdeksaa nuorta. Haastattelut toteutettiin kolmena eri päivänä. Aineisto kerättiin huhtikuussa 2009.

Opinnäytetyön aiheeksi valittiin ajankohtaisuutensa vuoksi lasten ja nuorten osallisuus. Opinnäytetyömme tarkoituksena oli tuoda esiin nuorten näkemyksiä ja kokemuksia omasta osallisuudestaan sijaishuoltolaitoksen arjessa ja itseään koskevissa asioissa.

Haastatteluista selvisi, että sosiaalityöntekijällä ja ohjaajilla oli suuri rooli nuorten kokeman osallisuuden mahdollistajina. Perustelujen merkitys osallisuuden ja vaikuttamisen tunteisiin korostui nuorten vastauksissa. Enemmistö nuorista piti sijoitustaan etunsa mukaisena, mutta näistä puolet koki, ettei laitossijoitus vastannut heidän etuaan.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste