Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Liian laiha äidiksi? : syömishäiriöiden vaikutus hedelmällisyyteen, raskauteen ja imetykseen

Pihlman, Tiina; Liimatainen, Eeve-Leena (2010)

 
Avaa tiedosto
Pihlman_Tiina.pdf (372.7Kt)
Lataukset: 


Pihlman, Tiina
Liimatainen, Eeve-Leena
Tampereen ammattikorkeakoulu
2010
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201005159346
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena oli kerätä yhteen tietoa syömishäiriöistä sekä niiden vaikutuksista naisen hedelmällisyyteen, raskauteen ja imetykseen. Syömishäiriöistä opinnäytetyöhön on valittu mukaan anoreksia nervosa sekä bulimia nervosa. Kyseiset syömishäiriöt valittiin niiden yleisyyden mukaan. Työn tarkoituksena on kiinnittää huomiota syömishäiriötä sairastavien naisten erikoistarpeisiin ja etenkin ohjaukseen ja tukemiseen raskauden ja imetyksen aikana.

Opinnäytetyö toteutettiin kvalitatiivisena ja aineistonkeruussa käytettiin avoimia kysymyksiä sisältävää Internet-kyselyä. Kyselyyn vastasi neljä äitiä, jotka olivat kokeneet yhteensä kuusi raskautta. Kaikki vastanneet äidit olivat syömishäiriötä sairastavia naisia.

Vastanneet naiset kertoivat avoimesti raskauden ja imetyksen aikaisista kokemuksistaan. Kaikissa vastauksissa näkyi syömishäiriön läsnäolo naisten jokapäiväisessä elämässä, raskauden ja imetyksen aikana syömishäiriöoireilu yleensä pahentui. Kaikista vastauksista näkyi selvästi naisten tyytymättömyys äitiyshuollon toimintaan sekä äitiysneuvolan työntekijältä saamaansa ohjaukseen ja tukeen. Äidit jäivät kaipaamaan erityisosaamista oman sairautensa ja raskauden yhdistämisestä. Myös raskautta yritettäessä ja vauvan synnyttyä naiset kuvailivat ohjauksen ja tuen puutetta.

Tämä työ antaa lukijalleen tietoa syömishäiriöiden vaikutuksista naisen hedelmällisyyteen, raskausaikaan ja imetykseen. Työ antaa myös tietoa syömishäiriötä sairastavien naisten erityistarpeista ja ohjauksen ja tukemisen tärkeydestä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste