Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Tiedon synkronointi online- ja offline-alueen välillä : Case: DataMule

Rantanen, Jani (2018)

 
Avaa tiedosto
jani_rantanen.pdf (576.9Kt)
Lataukset: 


Rantanen, Jani
Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2018053011310
Tiivistelmä
Tässä opinnäytetyössä selvitetään mitä keinoja on olemassa informaation välittämiseen verkottoman ja verkollisen alueen sekä laitteiden välillä.

Opinnäytetyön teoriaosuuden lopullisena tavoitteena oli selvittää mitä keinoja tällä hetkellä on olemassa ihmisten sekä laitteiden yhdistämiseksi globaaliin tietoverkkoon vaikeasti saavutettavilla alueilla, joissa ei perinteistä verkkoinfrastruktuuria ole olemassa, sekä punnita niiden vaihtoehtojen soveltuvuutta erilaisissa tiedonsiirtotarpeissa.

Tämän tavoitteen saavuttamiseksi tutkin tietoverkkojen sekä tiedonsiirron tarpeen historiaa, nykytilaa ja arvioitua tulevaisuutta sekä tutustun mitä ratkaisuja tällä hetkellä on käytössä verkottoman ja verkollisen alueen välisen kommunikaation toteuttamiseksi.

Opinnäytetyön käytännön osuuden lopullisena tavoitteena oli luoda prototyyppi mobiilisovelluksesta, joka hyödyntää Data Muling-tiedonsiirtotekniikan periaatteita verkottoman ja verkollisen alueen yhdistämisessä. Kuvaan miten aiemmin tutkittu tieto vaikutti oikean elämän sovellussuunnittelussa, kun yritettiin ratkaista toimeksiantajan sekä heidän asiakkaidensa tiedonsiirrollista haastetta kaikkien osapuolien liiketoiminnan tehostamiseksi.

Opinnäytetyön lopputuloksena saatiin kehitettyä alustava prototyyppi Data Mulingiin-pohjaavasta tiedonsiirtoratkaisusta ja kerrytettiin uutta tietämystä tiedonsiirtoratkaisuista, sovelluskehityksestä ja projektinhallinnasta.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste