Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Jyväskylän ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kuivausprosessin kokonaistehokkuuden parantaminen

Oksanen, Joonas (2018)

 
Avaa tiedosto
OPINNAYTETYO-Oksanen Joonas.pdf (1.486Mt)
Lataukset: 


Oksanen, Joonas
Jyväskylän ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2018060111873
Tiivistelmä
Opinnäytetyö tehtiin suomalaisen metsäteollisuusyhtiön Venäjän yksikköön Chudovon vaneritehtaaseen.

Opinnäytetyön taustalla olivat puutteet Chudovon vaneritehtaan kuivausprosessin tehokkuudessa. Kuivausprosessi on todettu tuotannollisesti kapeaksi kohdaksi (pullonkaulaksi), koska edellisessä prosessin vaiheessa saadaan aikaan enemmän tuotantoa kuin kuivauksessa on tällä hetkellä mahdollista kuivata. Lisäksi seuraavassa työvaiheessa on mahdollista liimata viiluja enemmän mitä tällä hetkellä kuivataan.

Tehtävänä oli selvittää kuivausprosessia hidastavia tekijöitä eli tuotannollisia ja kunnossapidollisia katkoksia sekä tehdä kehitystyötä jolla saataisiin vähennettyä näitä ongelmia. Tavoitteena oli lisätä tuotanto kapasiteettia viilunkuivaajille tutkimustyön pohjalta tehtyjen kehitys ehdotusten kautta.

Työ toteutettiin aiheeseen liittyvään kirjallisuuteen ja tieteellisiin julkaisuihin tutustuen, joita hyödynnetään kohteen tutkimisessa sekä johtopäätöksissä. Itse tutkimustyö toteutettiin tiedonkeruujärjestelmiä ja kirjallisia raportteja tutkimalla sekä haastattelemalla henkilöstöä, jotka osallistuvat työnsä puolesta prosessiin.

Tutkimustyön tuloksen oli tarkoitus saada kartoitettua prosessissa ongelmakohtia niin tuotannon kuin kunnossapidon kannalta. Tutkimuksen tuloksena saatiin aikaiseksi kehitysehdotuksia, joiden tarkoituksena oli vähentää tuotannollista sekä kunnossapidollista häiriöaikaa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste