Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Potilaan tulovaiheen hoidon tarpeen arviointi päivystyspoliklinikalla

Ollila, Ida; Puisto, Nina (2018)

 
Avaa tiedosto
Opinnaytetyo_Ollila_Ida_Puisto_Nina.pdf (724.1Kt)
Lataukset: 


Ollila, Ida
Puisto, Nina
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2018112618295
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli kuvata sairaanhoitajan tekemää hoidon tarpeen arviointia päivystyspoliklinikalla. Tavoitteena on tukea hoitotyön päätöksen tekoa.

Menetelmänä käytettiin kuvailevaa kirjallisuuskatsausta. Aineisto kerättiin Medic ja Cinahl tietokannoista tekemällä systemaattisia hakuja. Hakutuloksia saatiin yhteensä tietokannoista 745, joista valittiin aineistoon kahdeksan tutkimusartikkelia. Manuaalisella haulla aineisto täydentyi vielä kolmella tutkimusartikkelilla. Aineisto analysoitiin aineistolähtöistä sisällönanalyysia mukaillen. Tulokset analysoitiin käyttämällä ala- ja yläluokkia.

Opinnäytetyön tuloksena sairaanhoitajan tekemää potilaan hoidon tarpeen arviointia päivystyspoliklinikalla on potilaan tilan arviointi. Sitä arvioidaan haastattelun, havainnoinnin ja diagnostisten menetelmien avulla. Saaduilla esitiedoilla, potilaan havainnoinnilla sekä mitattavilla vitaalielintoiminnoilla on suuri merkitys arvioidessa hoidon tarvetta. Potilaan tilan arviointiin ja kiireellisyyden arviointiin yhteydessä oleva tekijä on sairaanhoitajan osaaminen. Potilaan kohtaamisen osaaminen, koulutuksesta saatu osaaminen ja kokemuksesta saatu osaaminen muodostavat kokonaisuuden, jota sairaanhoitaja tarvitsee päivystyspoliklinikalla työskennellessään. Potilaiden kiireellisyyden arvioinnissa hyödynnetään erilaisia riski- ja kiireellisyysluokituksia, joilla arvioidaan potilaiden hoidon aloittamisen kiireellisyyttä.

Johtopäätöksinä opinnäytetyön tuloksista tunnistetut potilaan tilan arviointiin vaikuttavat asiat, sekä potilaiden kiireellisyys- ja riskiluokittelut tukevat hoitotyön päätöksentekoa. Yksi päivystyspoliklinikoilla käytetty kiireellisyysluokitus on triage. Sairaanhoitajan itsevarmuus, omiin kykyihinsä luottaminen sekä intuition käyttö hoitotyössä ovat sairaanhoitajan kokemuksesta saatua osaamista ja sillä on positiivinen vaikutus hoidon tarpeen arviointeihin. Opinnäytetyön aineiston monipuolisuus ja kansainvälisyys on antanut oman ripauksensa uusille näkökulmille hoitotyössä, mutta todistanut myös sen, että hoitotyö on kuitenkin maassa kuin maassa tavoitteiltaan samanlaista kuin Suomessa. Aiheeseen liittyviä tutkimuksia on tehty vähän ja tulevaisuudessa sitä tulisikin tutkia enemmän sen ajankohtaisuuden ja merkityksellisyytensä vuoksi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste