Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kajaanin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kajaanin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Vastuullisen sijoittamisen kannattavuus rahastosijoittamisessa

Kemppainen, Olga; Kilpeläinen, Tomi (2019)

 
Avaa tiedosto
Kemppainen_Kilpeläinen.pdf (1.879Mt)
Lataukset: 


Kemppainen, Olga
Kilpeläinen, Tomi
2019
Kaikki oikeudet pidätetään
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201903132833
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tavoitteena on selvittää, onko sijoitusrahaston korkealla vastuullisuudella yhteyttä rahastojen absoluuttiseen menestykseen sekä riskikorjattuun menestykseen. Tutkimukseen on valittu Suomen suurempien pankkien (OP, Nordea, Danske, S-pankki sekä Handelsbanken) rahastot, joille on annettu vastuullisuuden arvosana ja joilla on raportoitu viiden vuoden tuottohistoria.
Tutkielman teoriaosuudessa käsitellään yritysten liiketoimintaprosesseissa ilmenevää etiikkaa ja moraalia, sekä myös sidosryhmien tuomia odotuksia vastuullisuudesta. Teoriaosuus antaa lisäksi tietoa säästämisestä, sijoittamisesta sekä sijoituspolitiikkaan ja vastuullisen sijoittamiseen liittyvistä standardeista ja mittareista.
Opinnäytetyön tutkimuksellinen osio on toteutettu kvantitatiivisena tutkimuksena, jossa muuttujien välisiä yhteyksiä on testattu pareittain Pearsonin korrelaatiokertoimen avulla. Rahastojen vastuullisuuden arvosanan, riskikorjatun tuoton, riskikorjatun yli- tai alituoton ja 5 vuoden historiallisen tuoton tunnusluvut on kerätty yhteen Microsoft Excel-ohjelman taulukkoon ja korrelaatiokerroin on laskettu korrelaatiofunktiolla.
Tutkimustulosten mukaan Suomen suurempien pankkien rahastojen vastuullisuuden arvosanalla ei ilmennyt lineaarista riippuvuutta 5 vuoden historialliseen tuottoon tai riskikorjattuun yli- tai alituottoon nähden. Kuitenkin pieniä viitteitä negatiivisesta riippuvuudesta havaittiin riskikorjatun tuoton ja vastuullisuuden välillä. Tämä vahvistaa Markowitzin portfolioteorian väitteiden olevan paikkansapitäviä, joiden mukaan eri toimialoille hajauttamisella saataisiin parempaa riskikorjattua tuottoa. Portfolioteorian mukaan kaikki rajoittuneisuus investointivalinnoissa näkyy heikompana tuottona samalla riskitasolla tai korkeampana riskinä tietylle tuotto-odotukselle.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste