Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Yritysjätekartoitus ja -rekisteri jätehuoltoyhtiö Jätekukko Oy:lle

Pulkkinen, Leena (2010)

 
Avaa tiedosto
Pulkkinen_Leena.pdf.pdf (1.289Mt)
Lataukset: 


Pulkkinen, Leena
Savonia-ammattikorkeakoulu
2010
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2010110414153
Tiivistelmä
Tämän insinöörityön aiheena oli tehdä yritysjätekartoitus- ja rekisteri Jätekukko Oy:lle kesällä 2010. Tavoitteena oli tehdä toimiva, ylläpidettävä rekisteri, johon kirjataan mitä yritysjätekuormat sisältävät. Tavoitteena oli myös kartoittaa yritysjätekuormat, joissa on jätettä, jotka tarvitsevat kaatopaikkakelpoisuuslausunnon. Rekisteri tehtiin tarkastamalla jätekuormia ja ottamalla kuormien sisällöistä valokuvia Kuopion jätekeskuksella. Tarkastettujen kuormien tiedot kirjattiin Excel-taulukkolaskentaohjelmaan ja valokuvat siirrettiin myöhemmin M-filesiin. Rekisteriin on tarkoitus kirjata jätekuormien sisältö tarkastettujen kuormien ja valokuvien perusteella. Eri jätelajikkeet luokitellaan rekisteriin ympäristöministeriön jäte- ja ongelmajäteluettelon mukaan. Jätekeskuksen vaakahenkilöt päivittävät rekisteriä, kun siihen lisätään uusia asiakkaita tai kuormien tietoja. Jätekukon ympäristö- ja laatuvastaava hyödyntää rekisteriä raportoinnissa, kaatopaikkakelpoisuuden arvioinnin selvittämisessä ja ylläpitää lausuntojen ajantasaisuutta.

Ympäristönsuojelulain mukaan kaatopaikat kuuluvat ympäristölupavelvollisten piiriin. Jätekeskuksen toiminta perustuu voimassaolevaan ympäristölupaan ja ympäristöluvassa määrätään mm. jätteiden kaatopaikkakelpoisuusvaatimuksista. Jätekeskukselle tuodaan loppusijoitettavaa jätettä, murskattavaa jätettä ja hyötyjätettä. Rekisteriin ei kirjattu hyötyjätekuormia, koska niissä ei ole kaatopaikkakelpoisuuslausuntoa tarvitsevia jätteitä.

Työn tuloksena tehtiin päivitettävä yritysjäterekisteri Jätekukko Oy:lle. Kaatopaikkakelpoisuuslausuntoa tarvitsevia jätteitä ei ollut kesän aikana tarkistetuissa jätekuormissa. Lisäksi rekisteriin kirjattujen tietojen avulla, yrityksille voidaan antaa syntypaikkalajitteluohjeita.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste