Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Toimintolaskentamallin luominen palvelualan yritykseen

Lemettinen, Pauliina (2011)

 
Avaa tiedosto
Pauliina_Lemettinen.pdf (2.911Mt)
Lataukset: 


Lemettinen, Pauliina
Seinäjoen ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201103042845
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tavoitteena oli rakentaa kohdeyrityksenä toimineelle palvelualan yritykselle uusi kustannuslaskentamalli toimintolaskentaa apuna käyttäen. Tutkimuksen kohdeorganisaatio oli tutkimusta tehtäessä iältään hyvin nuori. Sen vuoksi heillä aiemmin käytössä ollut laskentamalli oli puutteellinen ja sen kehittämiseen haluttiin nyt panostaa luomalla kokonaan uusi kustannuslaskentamalli.

Jotta tämä kehittämistyö saatiin toteutettua, tehtiin kohdeyritykseen perusteellinen alkukartoitus kyselylomakkeen ja haastatteluiden avulla. Näin uudesta kustannuslaskentamallista saatiin muokattua mahdollisimman tarkasti kohdeyrityksen omia tarpeita vastaava. Lisäksi alkukartoituksen myötä selvisi, että juuri toimintolaskennan avulla kustannuslaskentaan oli mahdollista saada kohdeyritykselle parhaiten soveltuva perspektiivi.

Työn teoriaosuudessa esiteltiin aluksi kolme keskeisintä kustannuslaskentamallia, joista toimintolaskentaa käsiteltiin sitten perusteellisemmin. Empiriaosuudessa edettiin teoriaosuuden luvussa kolme esiteltyjen toimintolaskennan vaiheiden mukaisesti. Liikkeelle lähdettiin toimintojen, resurssien ja kustannusten kartoituksesta. Sen jälkeen kulut kohdistettiin ensin resursseille, sitten resursseilta toiminnoille ja lopulta toiminnoilta edelleen laskentakohteelle.

Kehittämistyön tuloksena syntyi helppokäyttöinen, mutta monipuolista kustannusinformaatiota tuottava uusi Excel-taulukkopohjainen laskentamalli. Tämän uuden laskentamallin avulla kohdeyrityksen kustannukset saatiin kohdistettua oikein perustein laskentakohteelle. Näin ollen tälle opinnäytetyölle annetut tavoitteet saatiin toteutettua. Lisätuloksena havaittiin vielä muutamia uusia kehittämiskohteita kohdeyrityksen kustannuslaskennan tulevaisuutta silmällä pitäen.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste