Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lapin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Pyhä-Luoston kansallispuiston kesäretkeilyreittien palvelukonsepti

Maunula, Kaija (2019)

Avaa tiedosto
Opinnäytetyö Kaija Maunula.pdf (4.886Mt)
Lataukset: 


Maunula, Kaija
2019
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2019120224056
Tiivistelmä
Opinnäytetyössä tehtävänä oli työstää Pyhä-Luoston kansallispuiston kesäretkeilyreittien palvelukonsepti. Tavoitteena oli rakentaa perustaa ja tietopohjaa toimeksiantajan hankesuunnitelmalle, jonka avulla resursoidaan reitin ja sen palveluiden tuotteistaminen.

Konseptointi perustuu asiakasprofiileihin, matkailun nykyisiin ja ennakoituihin trendeihin sekä paikan fasiliteetteihin ja luontoarvoihin. Tärkeitä osa-alueita ovat asiakaskokemus ja elämyksellisyys, kehittämistyön reunaehdot tulevat kansallispuiston luonnonsuojelutehtävästä.

Tehtävänanto sisälsi ajatuksen siitä, että Pyhä-Luoston retkeilyreitti on mahdol-lista ja järkevää palastella teemoiteltuihin osioihin. Tähän opinnäytetyössä etsittiin perusteita, näkökulmia ja ratkaisuja.

Kehittämistyön lähestymistavat olivat konstruktiivinen tutkimus ja palvelumuotoilu soveltuvin osin. Menetelminä käytettiin yhteisöllisiä ideointimenetelmiä, havainnointia, dokumenttianalyysia ja asiakaspolun kuvausta.

Tuotoksia ovat reittiosiot sekä niiden teema- ja nimiehdotukset, reittikohtaiset ”tulevaisuuden tuotekortit” kehittämisehdotuksineen sekä asiakaspolun kuvaus. Tuloksena ovat matkailun trendeihin, kohdealueeseen ja asiakasprofiileihin perustuvat selvitykset hankesuunnitelmaa varten. Johtopäätöksenä todettiin, että mahdollisuudet kesäreittien kehittämiseen ja brändäämiseen ovat kohdealueella hyvät, mutta vaativat seuraavaksi hankesuunnittelua ja resurssointia sekä päätöksiä ja yhteistä tahtotilaa.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste