Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Tietopääoman ja hiljaisen tiedon hallinta Yritys Oy:ssä

Ylhäinen, Jouni (2011)

 
Tweet refworks
 
Avaa tiedosto
Ylhainen_Jouni.pdf (2.269Mt)
Lataukset: 


Ylhäinen, Jouni
Tampereen ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
http://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201105015402
Tiivistelmä
Yritys Oy:n työntekijöiden keski-ikä on noussut kilpailevien yritysten henkilöstön keski-ikää korkeammaksi. Tämä johtuu pääasiassa siitä, että uusia nuoria työntekijöitä ei ole saatu lukuisista yrityksistä huolimatta palkatuksi. Työnhakijoiden puute johtuu alalle valmistuvien työntekijöiden vähyydestä valtakunnallisestikin, mutta erityisesti alan koulutuksen puute Tampereelta on vaikeuttanut työntekijöiden saamista Tampereelle. Nuorien työntekijöiden puuttuessa yrityksen tietopääomaa ja hiljaista tietoa ei ole pystytty siirtämään nuoremmalle sukupolvelle, jolloin riskiksi muodostuu tietopääoman ja hiljaisen tiedon katoaminen työntekijöiden eläkkeelle jäämisen seurauksena.

Selvitysten mukaan ammattikorkeakouluista valmistuvien LVI-insinöörien määrä on kasvussa ja alan koulutus on aloitettu vuonna 2009 Tampereella. Ensimmäiset LVI-insinöörit Tampereen ammattikorkeakoulusta valmistuvat vuonna 2013. Valmistuvien opiskelijoiden määrän kasvun ja koulutuksen aloitus Tampereella auttavat työntekijöiden palkkaamisessa yritykseen.

Työtä varten käytiin läpi tietopääoman ja hiljaisen tiedon siirtämiseen soveltuvia menetelmiä. Kehittämistehtävässä selvitetään myös, millaisia vaatimuksia on sekä oppivalla organisaatiolla että opettajalla ja oppilaalla. Kehittämistehtävän avulla Yritys Oy:n uusista nuorista työntekijöistä saadaan kasvatettua alansa huippuosaajia, jotta jatkossakin pystytään suunnittelemaan vaativia kohteita ja lunastamaan asiakkaille annetut lupaukset.

Suurimmiksi ongelmiksi tietopääoman ja hiljaisen tiedon siirtymiselle on aika- ja henkilöresurssien löytyminen. Haasteena yrityksessä tulee olemaan myös nykyisten huippuosaajien motivoiminen vaativaan opetustyöhön, jotta nuorista työntekijöistä saadaan koulutettua tulevaisuuden huippuosaajia.

Työn tavoitteena on selvittää, millä toimenpiteillä Yritys Oy:n vanhempien työntekijöiden tietopääoma ja hiljainen tieto saadaan dokumentoiduksi ja siirretyksi nuorempien työntekijöiden tiedoksi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatTutkintonimikkeetAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste