Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Profibus-väylälaitteen käyttöönotto

Hirvonen, Waltteri (2020)

 
Avaa tiedosto
Hirvonen_Waltteri.pdf (1.072Mt)
Lataukset: 


Hirvonen, Waltteri
2020
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202005138744
Tiivistelmä
Opinnäytetyön toimeksiantajana toimii HSY eli Helsingin seudun ympäristöpalvelut. Työn aihe on Profibus-väylälaitteen käyttöönotto Viikinmäen jätevedenpuhdistamolla. Nykyisen käyttöönottoprosessin toimintatavat eivät ole vakiintuneet, minkä seurauksena jotkin käyttöönottovaiheet saattavat jäädä tekemättä. Tähän kuitenkin haluttiin muutos, jotta tulevai-suudessa käyttöönotto on selkeämpi prosessi.
Tavoitteena oli selvittää, mitä vaiheita sisältyy Profibus-väylälaitteen käyttöönottoon ja luoda selkeä ohjeistus käyttöönottotavoista. Ohjeistuksen tarkoitus oli tehdä Profibus-väylälaitteen käyttöönotosta selkeä ja hyvin dokumentoitu prosessi. Ohjeistuksen tavoitteena oli uusi malli käyttöönottoprosessille, jota hyödynnetään tulevaisuudessa Profibus-väylälaitteen käyttöönotossa. Opinnäytetyö aloitettiin haastattelemalla eri sidosryhmiä, ja selvitettiin nykyisen käyttöönottoprosessin vaiheet ja ongelmat. Tavoitteena oli haastatteluiden pohjalta työstää mahdollisia ratkaisuja käyttöönoton vaiheisiin ja ongelmiin.
Työn lopputuloksena saatiin vaiheittainen selvitys väylälaitteen käyttöönottoprosessin nykytilasta. Työssä on käyty loogisessa järjestyksessä läpi käyttöönoton vaiheet ja ongelmakohdat. Suurimpia ongelmakohtia löytyy suunnitteluvaiheesta sekä dokumentointiin liittyvistä puutteista. Haastatteluiden pohjalta mietittiin mahdollisia kehitysideoita ja ratkaisuja kyseisiin ongelmakohtiin. Työssä on myös esitelty laajasti Profibus-kenttäväylän teoriaosuutta.
Opinnäytetyön avulla on mahdollista jatkaa käyttöönottoprosessin parantamista, koska ongelmakohdat on tiedostettu ja osaan löydetty ratkaisuja. Kehitysaskeleet lähtevät johtopor-taasta, jotta sieltä osataan tulevaisuudessa ohjeistaa tarpeeksi hyvin yrityksen työntekijöille yhteiset toimintamallit.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste