Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Kotihappihoidon aloitukseen tulevan potilaan ohjauksen prosessikuvaus

Hytönen, Pauliina; Rantio, Marja (2011)

 
Tweet refworks
 
Avaa tiedosto
Kotihappihoidon aloitukseen tulevan potilaan ohjauksen prosessikuvaus.pdf (518.9Kt)
Lataukset: 


Hytönen, Pauliina
Rantio, Marja
Laurea-ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
http://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2011053010273
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli tuottaa kotihappihoidon aloitukseen tulevan potilaan ohjauksen prosessikuvaus Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin Kolmiosairaalan Keuhkosairauksien klinikan vuodeosastoille. Tavoitteena oli, että Keuhkosairauksien klinikka voisi opinnäytetyön valmistuttua hyödyntää sitä ohjauksen kehittämiseen ja uusien työntekijöiden perehdytykseen. Opinnäytetyö toteutettiin Kolmiosairaala-hankkeessa, joka on HUS/HYKS Medisiinisen tulosyksikön ja Laurea-ammattikorkeakoulun yhteishanke.

Opinnäytetyön tutkimusmenetelmänä käytettiin kvalitatiivista eli laadullista tutkimusta. Aineistonkeruumenetelmänä oli teemahaastattelu, joka toteutettiin haastattelemalla Keuhkosairauksien klinikan neljää sairaanhoitajaa, joista yksi oli kuntoutusohjaaja. Haastattelun teemat olivat potilaan hoitopolku, ohjauksen keskeinen sisältö ja ohjausmenetelmät sekä ammattiryhmät, jotka osallistuvat potilaan ohjaukseen. Haastattelu nauhoitetiin ja litteroitiin. Aineiston analysointimenetelmänä käytettiin sisällönanalyysiä. Sisällönanalyysillä saaduista tuloksista piirrettiin kotihappihoidon aloitukseen tulevan potilaan ohjauksen prosessikuvaus QPR ProcessGuide ohjelmalla.

Opinnäytetyön tulosten mukaan kotihappihoidon aloitukseen tulevan potilaan ohjaus jakautuu kolmeen vaiheeseen: ohjauksen tarpeen määrittely, ohjauksen toteutus ja hoidon jatkuvuuden varmistaminen. Potilasohjaukseen osallistuvat lääkäri, sairaanhoitaja, kuntoutusohjaaja, fysioterapeutti, ravitsemusterapeutti ja sosiaalityöntekijä. Ohjauksen keskeiset sisällöt olivat sairauden perusasiat, kotihappihoito, happirikastimen turvallinen käyttö sekä kotona selviytyminen. Ohjaus on yleensä yksilöohjausta ja sitä toteutetaan useimmiten potilashuoneissa. Ohjausmenetelmät ovat suullinen, kirjallinen, demonstraatio ja puhelinohjaus.

Opinnäytetyön tuloksia ja prosessikuvausta voidaan hyödyntää toiminnan tarkastelussa ja kehittämisessä Keuhkosairauksien klinikalla.

Kehittämisehdotukset Keuhkosairauksien klinikan vuodeosastolle ovat ryhmäohjauksen harkitseminen potilasohjauksen ohjausmenetelmänä sekä ohjauksen sisältöjen jakaminen selkeämmin eri ammattiryhmien kesken. Jatkotutkimusaiheina voisivat olla tutkimus kuntoutusohjaajan ja sairaanhoitajan antaman ohjauksen eroavaisuuksista sekä tutkimus siitä miten potilas kokee saamansa ohjauksen aloitettaessa kotihappihoitoa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatTutkintonimikkeetAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste