Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

3D-skannauspalvelun suunnitteleminen lujuuskokeiden yhteyteen

Lounakoski, Teuvo (2020)

 
Avaa tiedosto
Lounakoski_Teuvo.pdf (1.927Mt)
Lataukset: 


Lounakoski, Teuvo
2020
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2020090820261
Tiivistelmä
Insinöörityön aiheena oli 3D-skannauspalvelun suunnitteleminen turvaohjaamoiden lujuuskokeiden yhteyteen. Tavoitteena oli luoda lujuuskokeissa käytettävä 3D-skannauspalvelu Eurofins Expert Service Oy:lle. 3D-skannauksella on tarkoitus tarkastella lujuuskokeissa syntyviä muodonmuutoksia. Tavoitteena oli selvittää tähän parhaiten soveltuva skannausteknologia sekä tehdä markkinatutkimus hyödyntäen lujuuskoepalvelun nykyisiä asiakkaita. Projektin tavoitteet asetettiin yrityksen edustajien kanssa.

Insinöörityön aikana suoritettiin tutkimus erilaisista skannausmenetelmistä ja perehdyttiin syvemmin tarkoitukseen sopiviin menetelmiin. Tutkimuksen perusteella valittiin soveltuvat skannerit käytännön testeihin. Käytännön testeihin valitut skannerit perustuivat eri skannausmenetelmiin. Käytännön testeihin valitut skannerit täyttivät asiakkailta saadut vaatimukset skannauksen laadusta.

Insinöörityön tuloksena syntyi suunnitelma skannauspalvelun aloittamista varten sekä arvio skannauspalvelun myyntivolyymista. Projektin testitulokset osoittivat, että oikeanlaisella skannauslaitteistolla skannauspalvelu voidaan liittää lujuuskokeiden yhteyteen siten, että se on ajallisesti vielä kannattavaa. Markkinatutkimuksen perusteella osoittautui, että skannauspalvelulle on kysyntää ja siitä saatavat tulokset ovat asiakkaille hyödyllisiä. Tämän insinöörityön pohjalta yritys jatkaa palvelun suunnittelua ja tekee päätöksen palvelun aloittamisesta.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste