Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Kuljettajan häikäistymisen vaikutus onnettomuustilanteissa

Leppäsalo, Nino (2020)

 
Avaa tiedosto
Leppäsalo_Nino.pdf (920.3Kt)
Lataukset: 


Leppäsalo, Nino
2020
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2020120225817
Tiivistelmä
Opinnäytetyön aiheena oli tutkia, kuinka suuri vaikutus kuljettajan häikäistymisellä on ollut kuolemaan johtaneissa onnettomuuksissa. Tavoitteena oli tutkia ja selvittää jo tapahtuneista onnettomuuksista, kuinka monessa onnettomuudessa aiheuttajana tai ainakin osa-aiheuttajana on ollut kuljettajan häikäistyminen.
Opinnäytetyö tehtiin Onnettomuustietoinstituutille (OTI). Onnettomuustietoinstituutti toimii kuolemaan johtaneiden liikenneonnettomuuksien puolueettomana tutkijana ja hallinnoi niistä kerättyjä tietoja.
Opinnäytetyön aineisto koostui 116:sta OTI:n onnettomuusraportista. Raportit oli tilastoitu OTI:n toimesta Excel-laskentataulukko-ohjelmaan. Excelissä tutkittavat aiheet laskettiin aihe kerrallaan. Tutkittavat aiheet olivat häikäisyn aiheuttaja, aurinkolasien käyttö onnettomuuksissa sekä onnettomuuksien määrä eri kuukausina.
Tulokset osoittavat, että kuljettajan häikäistymisellä on vaikutusta onnettomuuksiin. Tulokset osoittavat myös, että aurinkolasien käytöllä on vaikutusta kuolemaan johtaneiden onnettomuuksien ehkäisyssä ja häikäisyn riskin vähentämisessä. Lisäksi vuodenajalla on merkitystä etenkin onnettomuuksissa, joissa osallisina ovat henkilö- tai pakettiauto sekä jalankulkija tai polkupyöräilijä. Tulevaisuudessa voitaisiin nykyajan kehittynyttä teknologiaa hyödyntää tuulilaseja kehiteltäessä.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste