Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kotihoidon esimiesten jaksamisen haasteet ja voimavarat johtamistyössä

Rousku, Marja Leena (2011)

 
Avaa tiedosto
Rousku_Marja Leena.pdf (588.4Kt)
Lataukset: 


Rousku, Marja Leena
Turun ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2011120217031
Tiivistelmä
Työelämän kiristyvät vaatimukset kohdistuvat erityisesti esimiehiin. Jatkuvan paineen alla työskentely aiheuttaa stressiä, joka voi pahimmillaan aiheuttaa loppuun palamisen. Uupunut esimies voi sairastuttaa koko työyhteisönsä.
Tiedustelin Turun kaupungin kotihoidon palveluesimiehiltä, minkälaisia kuormittavia tekijöitä heidän työhönsä kuuluu, mitkä ovat työssä jaksamisen uhkatekijöitä ja minkälaisilla jaksamiskeinoilla he jaksavat jatkaa työtään. Toteutin tutkimukseni postikyselynä.
Tutkimukseni mukaan esimiehiä kuormittavat eniten jatkuvat muutokset, työmäärä ja psyykkinen kuormittavuus. Jatkuvat sairaslomat, sijaisten hankinta ja pula pätevistä työntekijöistä rasitti esimiehiä psyykkisesti eniten. Myös ylemmän johdon ja lähijohtajien näkemyserot sekä esimiestyön vaatimustaso lisäsivät kuormitusta. .Jaksamiskeinoista mm. työn ja vapaa-ajan rajaamisessa esimiehet olivat yllättävän yksimielisiä. Vastauksista kävi kuitenkin ilmi, että se näyttäisi olevan vaikeaa ainakin osalle esimiehistä. Huoli henkilökunnan jaksamisesta painaa, joten sijaisia soitellaan kotoa käsin aamuisin, iltaisin ja viikonloppuisin. Muutamat esimiehet kertoivat työn ilon ja motivaation olevan katoamassa ja palaavansa vapaapäivien jälkeen töihin uupuneita . Esimiehet ovat yrittäneet tuoda esille epäkohtia, mutta heistä tuntuu, etteivät tule kuulluiksi.
Henkilöstöresurssien varmistamiseen pitää löytyä kestävämpiä vaihtoehtoja. Ylempien esimiesten ja muiden päätäjien pitäisi kuunnella palveluesimiehiä tarkemmin ja luottaa heidän asiantuntemukseensa. Lisäksii heidän jaksamiseensa pitää kiinnittää enempi huomiota, jotta kaikki pysyisivät työkuntoisina ja jaksaisivat huolehtia oman henkilöstönsä- ja sitä kautta myös asiakkaittensa hyvinvoinnista.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste