Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Savonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kuvalliset menetelmät anoreksiasta toipumisen tukena

Sahlberg, Niina; Rinelli, Katja (2011)

 
Avaa tiedosto
sahlberg_niina.pdf (1.269Mt)
Lataukset: 


Sahlberg, Niina
Rinelli, Katja
Savonia-ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2011122019044
Tiivistelmä
Opinnäytetyö oli kehittämistyö, joka käsitteli kuvallisten menetelmien käyttöä anoreksiasta toipumisen tukena. Työn tarkoituksena oli mahdollistaa anoreksiaa sairastavalle asiakkaalle toipumista tukevaa toimintaa sekä tarkastella kuvallisten menetelmien käyttöä syömishäiriötä sairastavan avohoidossa toimintaterapian viitekehyksen kautta. Opinnäytetyön tavoitteina oli kehittää syömishäiriötä sairastavien toimintaterapiaa ja tuottaa lisää tietoa kuvallisten menetelmien käytöstä toimintaterapiassa. Työn tilaaja oli Syömishäiriöliitto eli SYLI ry, joka voi hyödyntää tietoa ja menetelmiä esimerkiksi vertaistukiryhmissä.
Opinnäytetyöhön koottiin teoria- ja tutkimustietoa anoreksiasta sekä sen hoidosta. Teorian haussa pyrittiin keskittymään tietoon, jossa on toimintaterapian näkökulma. Tietoa kerättiin myös kuvankäytöstä terapiatyössä. Lisäksi tekstissä kuvataan asiakastapaamisia ja tuodaan esille niistä saatua palautetta. Palautteen keräämisen tarkoituksena oli selvittää menetelmien ja teemojen käytettävyyttä.
Opinnäytetyön toiminnallinen osio toteutettiin yksilöterapiana, jonka asiakas oli anoreksiasta toipumassa
oleva nuori nainen. Tapaamiskertoja oli yhteensä neljä, ja niiden teemat valittiin toimintaterapian viitekehyksen,
Inhimillisen toiminnan mallin eli MOHO:n (Model Of Human Occupation) pohjalta. Opinnäytetyö osoittaa, että kuvalliset menetelmät ovat käyttökelpoisia anoreksiaa sairastavien toimintaterapiassa. Kuvallisten menetelmien tarkoituksena ei ole saada aikaan hienoja teoksia, mutta myönteiset
kokemukset toiminnasta vahvistavat anoreksiaa sairastavan motivaatiota ja itsetuntoa. Työn tuloksena todetaan, että kuvien käyttö voi helpottaa puhumista ja rentouttaa terapiatilanteen tunnelmaa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste