Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Avaimia hyvään perehdytykseen : Produktiona päiväkodin perehdytyskansio

Lampinen, Mirka; Savolainen, Jonna (2012)

 
Avaa tiedosto
Lampinen_Mirka_Savolainen_Jonna.pdf (134.9Kt)
Lataukset: 


Lampinen, Mirka
Savolainen, Jonna
Diakonia-ammattikorkeakoulu
2012
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201204275319
Tiivistelmä
TIIVISTELMÄ


Lampinen, Mirka & Savolainen, Jonna. Avaimia hyvään perehdytykseen. Produktiona päiväkodin perehdytyskansio. Pieksämäki kevät 2012, 61s., 1 liite. Diakonia-ammattikorkeakoulu, Diak Itä Pieksämäki, sosiaalialan koulutusohjelma, sosionomi (AMK) + lastentarhanopettajakelpoisuus.

Toiminnallisen opinnäytetyömme tarkoituksena oli laatia perehdytyskansio Pieksämäellä sijaitsevaan Tahiniemen päiväkotiin. Perehdytyskansio on osa Tahiniemen päiväkodin laadun kehittämistä ja se on tehty yhteistyössä päiväkodin johtajan ja työntekijöiden kanssa heidän tarpeidensa ja toiveidensa pohjalta. Taustamateriaalina on käytetty Tahiniemen päiväkodin perehdytyskansiota, sekä muita perehdytysmateriaaleja. Perehdytyskansion tekeminen oli ajankohtaista, sillä vanhat perehdytysmateriaalit kaipasivat päivittämistä ja kehittämistä, työyhteisöä ja uutta työntekijää paremmin tukevaksi.

Perehdytyskansion tekeminen aloitettiin joulukuussa 2011 käymällä läpi olemassa olevia päiväkodin perehdytysmateriaaleja. Perehdytyskansion varsinainen työstäminen alkoi tammikuussa 2012, jolloin järjestettiin suunnittelukokous ja mietittiin perehdytyskansion sisältöä. Opinnäytetyön tuloksena syntynyt perehdytyskansio palvelee työyhteisöä yhtenäistämällä työn periaatteita ja luomalla materiaalia uusien työntekijöiden perehdyttämisen helpottamiseksi. Opinnäytetyöraportti jakautuu perehdytystä, päivähoitoa, sekä työyhteisöä käsittelevään teoriatietoon, opinnäytetyöprosessia kuvaavaan osioon, sekä varsinaiseen perehdytyskansioon.

Avainsanat: Perehdyttäminen, päivähoito, työyhteisö.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste