Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Humanistinen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Humanistinen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Syömishäiriöön sairastuneen läheisen tukeminen

Leppänen, Terhi (2012)

 
Avaa tiedosto
Leppanen--Terhi.pdf (254.2Kt)
Lataukset: 


Leppänen, Terhi
Humanistinen ammattikorkeakoulu
2012
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2012111915580
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena oli kartoittaa, millaisia tukitoimia syömishäiriöön sairastuneen läheisille on, ja ovatko tukitoimet läheisille helposti saatavilla. Aineisto opinnäytetyöhöni kerättiin Syömishäiriöliiton aluetoimistojen työntekijöitä, sekä jäsenyhdistysten vertaistukiryhmien ohjaajia ja vertaistukiryhmissä olevia syömishäiriöön sairastuneen läheisiä. Haastateltavat etsittiin Syömishäiriöliiton paikallisyhdistyksien kautta. Opinnäytetyössäni tutkitaan tutkimuskysymystä kahdesta näkökulmasta: 1. läheisten ja vertaistukiryhmien ohjaajien näkökulma ja 2. jäsenyhdistysten työntekijöiden ja vertaistukiryhmien ohjaajien näkökulma.

Opinnäytetyölläni ei ole tilaajaa. Ammattiala eli tahot, jotka tarjoavat syömishäiriöön sairastuneen läheisille tukipalveluita, voivat hyödyntää opinnäytetyötä läheisille suunnattujen tukimuotojen kehittämisessä. Opinnäytetyön aineisto kerättiin puolistrukturoidulla haastattelulomakkeella, joka lähetettiin haastateltaville sähköpostitse.

Haastattelut toteutettiin puhelinhaastattelulla ja lisäksi sähköpostihaastattelulla. Molemmille näkökulmille eli työntekijöiden- ja läheisten näkökulmille oli omat haastattelukysymykset. Molempien näkökulmien haastattelupohjassa oli saman verran kysymyksiä. Haastattelukysymyksiä oli 5 kysymystä läheisille ja 5 kysymystä työntekijöille.

Opinnäytetyön tuloksissa ilmenee läheisten näkökulmasta tarkasteltuna tukien vähäisyys, yleensä ainoaksi tueksi koettiin Syömishäiriön järjestämät ja organisoimat vertaistukiryhmät.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste