Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Muuntamoon sijoitettavan pienjännitteen mittaus- ja valvontayksikön valinta

Isomäki, Jani (2021)

 
Avaa tiedosto
Isomaki_Jani.pdf (2.900Mt)
Lataukset: 


Isomäki, Jani
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202105057026
Tiivistelmä
Tässä opinnäytetyössä tutustutaan muuntamoautomaatioon kytkettävän mittaus- ja valvontayksikön toimintaan ja ominaisuuksiin. Opinnäytetyön perusteena oli sen tilaajan Emtele Oy:n tarve löytää korvaava vaihtoehto käyttämälleen laitteelle. Opinnäytetyö tarjoaa lukijalleen kattavan kuvauksen jakelujännitteen ominaisuuksista, niihin vaikuttavista tekijöistä sekä jakelujännitteen ominaisuuksia määrittelevästä standardista SFS-EN 50160. Opinnäytetyössä tutustutaan myös verkon epäsymmetristen tilojen laskemiseen käytettäviin symmetrisiin komponentteihin. Mittaus- ja valvontayksikön valintaa varten opinnäytetyössä määriteltiin laitteelta vaaditut ominaisuudet sekä rajattiin markkinoilla olleista laitteista varteenotettavimmat, joiden mallikappaleilla suoritettiin ominaisuudet varmentavat tutkimukset laboratoriossa.

Opinnäytetyön tuloksena saatiin yhteenvedot vaihtoehtoisista laitteista, joita on mahdollista käyttää nykyisen laitteen korvaajana. Opinnäytetyön sivutuotteena syntyi myös mallikohtaiset konfiguraatiot käyttöä varten sekä Excel-tiedosto tarvittavista Modbus-rekistereistä. Tämän lisäksi kunkin laitteen konfiguroinnista tehtiin yksityiskohtaiset muistiinpanot.

Muuntamoautomaatioon sijoitettavan laitteen korvaamiselle ei ole yleispäteviä ratkaisuja. Yksikään opinnäytetyössä tutkituista laitteista ei suoraan pysty korvaamaan alkuperäistä vaan jokaisen laitteen kohdalla on tehtävä kompromisseja. Tällöin puuttuvia ominaisuuksia on siirrettävä muun automaation tehtäväksi. Lopullinen valinta on tehtävä teknistaloudellisesta näkökulmasta, jossa tulee huomioida myös puuttuvista ominaisuuksista syntyvät seuraukset.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste