Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Seinäjoen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Muistisairaan omaishoitajien kokemuksia COVID-19 pandemiarajoitusten vaikutuksesta jaksamiseen

Malkavaara, Marianne (2021)

 
Avaa tiedosto
Malkavaara_Marianne (2.367Mt)
Lataukset: 


Malkavaara, Marianne
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202105107943
Tiivistelmä
Alkuvuodesta 2020 pandemiaksi levinnyt koronavirusepidemia on vaikuttanut ihmisiin monin eri tavoin. Suomeen julistettiin poikkeusolot ja valmiuslaki otettiin käyttöön kolmeksi kuukaudeksi maaliskuusta 2020 alkaen, jolloin ihmisten kontakteja toisiinsa yritettiin vähentää erilaisilla rajoituksilla koronaviruksen leviämisen ehkäisemiseksi. Kyseisten rajoitusten koettiin vaikuttavan erityisesti ikäihmisiin, ja myös omaishoitajien jaksamista pohdittiin. Tässä työssä on tutkittu rajoitusten vaikutusta omaishoitajien ja entisten omaishoitajien jaksamiseen heidän itsensä kokemana.
Tämän tutkimuksen tulosten mukaan koronapandemian takia tehdyillä rajoituksilla on ollut negatiivinen vaikutus sekä omaishoitajien että entisten omaishoitajien jaksamiseen. Omaishoitajien oma aika oli vähentynyt omien harrastusten loputtua tai jäädessä tauolle, tämän seurauksena omaishoitajat viettivät lähes kaiken aikansa hoidettavan kanssa. He myös rajoittivat harrastuksiaan omaehtoisesti vältelläkseen koronavirusta. Sosiaalisen elämän vähentyminen vaikutti negatiivisesti jaksamiseen niin omaishoitajien kuin entisten omaishoitajien mielestä. Entisten omaishoitajien jaksamiseen vaikutti suuresti myös hoivakotien vierailukielto- ja tapaamisrajoitukset.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste