Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Saavutettavuus ja sen kriteerit suunnittelutyössä : UX- ja UI-suunnittelijoiden näkökulma saavutettavuuteen

Lundström, Siiri (2021)

 
Avaa tiedosto
Saavutettavuus ja sen kriteerit suunnittelutyössä – UX- ja UI-suunnittelijoiden näkökulma saavutettavuuteen (408.5Kt)
Lataukset: 


Lundström, Siiri
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202105148701
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tavoitteena on selvittää UX- eli käyttökokemussuunnittelijoiden ja UI- eli käyttöliittymäsuunnittelijoiden suhtautumista saavutettavuuteen sekä saavutettavuuden ja sen kriteerien vaikutuksia heidän työhönsä. Työ koostuu kahdesta osuudesta. Teoriaosuus käsitteellistää ja esittelee suunnittelijoiden työhön liittyviä termejä käyttökokemus, käyttöliittymä, käytettävyys sekä saavutettavuutta ja siihen liittyvää kansainvälistä WCAG-ohjeistusta ja lainsäädäntöä. Tutkimusosuus kuvaa kvalitatiivisen haastattelututkimuksen menetelmävalintoja, käytäntöjä sekä tutkimusaineistoa ja sen analyysiä. Tutkimukseen haastateltiin UX- ja UI-suunnittelijoita, jotka ovat tehneet töitä saavutettavuuden parissa.

Haastatteluista ilmenee, että suunnittelijat ovat kiinnostuneita saavutettavuudesta ja näkevät sen tärkeänä osana työtään. Saavutettavuutta ei nähdä erillisenä työvaiheena, vaan se sulautuu luontevaksi osaksi koko suunnitteluprosessia. Saavutettavuuden oppiminen ja ymmärtäminen vie kuitenkin aikaa, ja haasteena on etenkin virallisen WCAG-ohjeistuksen vaikeaselkoisuus ja monitulkintaisuus. Saavutettavuuden koetaan vaativan etenkin tarkkaavaisuutta, ja kommunikaatiota muiden toteuttajien kanssa pidetään tärkeänä. Suunnittelijat myös toivovat yleisen tietoisuuden ja osaamisen saavutettavuudesta vielä lisääntyvän.

Haastattelututkimuksen tulosten pohjalta todetaan, että suunnittelijat kaipaavat selkeyttä WCAG-ohjeistukseen ja esimerkkejä oikeanlaisista toteutustavoista saavutettavuuden tehokkaampaa hyödyntämistä ja oppimista varten. Saavutettavuus on digitaalisten palveluiden tulevaisuutta: nykyiset ja tulevat lainsäädännöt vaativat yhä useamman toimijan ottamaan huomioon saavutettavuuden palveluissaan, ja kysyntä saavutettavuuden osaamiselle tulee vain kasvamaan. Saavutettavuuden asiantuntijoita on suunnittelijoiden näkökulmasta vielä toivottua vähemmän. Selkeämpi ohjeistus voisi auttaa yhä useampaa suunnittelijaa omaksumaan aiheen ja näin myös parantaa saavutettavan suunnittelun monimuotoisuutta. Opinnäytetyö soveltuu esimerkiksi johdatukseksi suunnittelijoiden työhön saavutettavuuden parissa tai pohjaksi laajemmalle tutkimukselle suunnittelijoiden näkökulmasta saavutettavuuteen.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste