Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Turun ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kompostointilaitoksen hulevesien hallintajärjestelmien kehittäminen

Saive, Iida (2021)

 
Avaa tiedosto
Opinnäytetyöraportti31.5.pdf (4.555Mt)
Lataukset: 


Saive, Iida
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2021060714765
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tavoitteena oli suunnitella ja mitoittaa Röyskän kompostointilaitokselle uudet hulevesijärjestelmät, jotka pystyvät käsittelemään myös tulevaisuuden sademäärät, ilmastonmuutoksen vaikutukset huomioonotettuina. Opinnäytetyön toimeksiantajana on Länsi- Suomen Prosessivesi Oy.

Hulevesien hallitsemisesta ja käsittelystä on annettu kansainvälisiä, sekä kansallisia säädöksiä, joiden mukaan teollisuuden toimijoilla tulee olla käytössä paras käytettävissä oleva tekniikka hulevesien viivyttämiselle ja imeyttämiselle ympäristönsuojelun korkean tason saavuttamiseksi. Työssä tarkasteltiin myös muiden Suomessa toimivien kompostointilaitosten käyttämiä menetelmiä ja niiden pohjalta päädyttiin parhaaseen mahdolliseen ratkaisuun. Lisäksi lähteenä käytettiin myös kansainvälisiä oppaita erilaisista hulevesienhallintamenetelmistä.

Työssä todetaan, että laskeutusallas ja kosteikko pystyvät yhdessä poistamaan tehokkaasti ravinteita, metalleja sekä kiintoainesta hulevesistä. Näiden avulla pystytään pienentämään vesistöihin ja ympäristöön kohdistuvaa kuormitusta. Mitoituksessa käytettiin esimerkkinä hulevesioppaan sademääriä, joten laskelmat ovat enemmänkin suuntaa-antavia. Tarkempien virtaamamittauksien avulla olisi saatu mitoitettua hulevesijärjestelmät vielä tarkemmin.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste