Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

"KYLLÄHÄN SE VAIKUTTAA KOKO KOULUUN" Kokemuksia hyvinvointiohjaajan yhteisöllisestä työstä koulussa

Tanskanen, Sanni (2021)

 
Avaa tiedosto
Tanskanen_Sanni_2021_06_10.pdf (340.0Kt)
Lataukset: 


Tanskanen, Sanni
2021
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2021061015537
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli tuoda esille hyvinvointiohjaajan yhteisölliseen työhön liittyviä kokemuksia kouluympäristössä. Tavoitteena oli saada selville, mitä työnkuvaan liittyvä yhteisöllinen työ on ja tuoda esille hyvinvointiohjaajan mahdollisuudet tehdä yhteisöllistä työtä koulussa varhaisen tuen keinoin. Toimeksiantajan toimi Joensuun kaupungin hyvinvointipalvelut.
Opinnäytetyö toteutettiin haastattelemalla Joensuun alueella toimivia kolmea hyvinvointiohjaajaa sekä näissä kouluissa toimivia rehtoreita, erityisopettajia ja koulukuraattoreita. Tutkimus oli laadullinen ja se tehtiin puhelimitse teemahaastatteluna: yksilö- ja ryhmähaastatteluna. Analysointimenetelmänä käytettiin teemoittelua. Tutkimuskysymykset olivat ”Mitä hyvinvointiohjaajan yhteisöllinen työ on käytännössä?”, ”Millaisena olet kokenut hyvinvointiohjaajan tekemän yhteisöllisen työn?” ja ”Miten koet, että yhteisöllinen työ on onnistunut?”.
Haastatteluissa yhteisöllinen jaettiin luokissa tehtävään työhön, yhteistyöhön, jalkautuvaan työhön ja tapahtumiin. Työ koettiin tärkeäksi ja tarpeelliseksi, ja sillä oli ollut vaikututusta oppilaisiin, työyhteisöön ja koko kouluun. Hyvinvointiohjaajan yhteisöllinen työ koettiin onnistuneeksi. Haasteiksi mainittiin yhteistyöhön, resursseihin ja työnkuvaan liittyviä asioita. Jatkotutkimusideana voisi tutkia hyvinvointiohjaajien työnkuvaa laajemmalla alueella tai kehittää tutkimuksen tuotoksena opas yhteisölliseen työhön.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste