Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Tietomalli ja siitä saatavat työmaaraportit rakennushankkeen urakoitsijan näkökulmasta

Mäkinen, Anne (2013)

 
Avaa tiedosto
Makinen_Anne.pdf (23.07Mt)
Lataukset: 


Mäkinen, Anne
Tampereen ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201304023843
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää tietomalliin liittyviä käsitteitä, vaatimuksia, käyttöä rakentamisvaiheessa sekä perehtyä rakennusurakoitsijan käytössä olevia tietomalliohjelmistoihin ja etsiä näistä ohjelmista työmaaraportointiin sopivaa ohjelmistoa. Työssä käytettiin hyväksi alan kirjallisuutta, käyttäjäkyselyä sekä ohjelmistojen testausta rakenteilla olevan kohteen tietomallilla.

Tietomalliohjelmistojen alkuperäinen käyttötarkoitus on ollut suunnittelualapainotteista, mikä on vaikuttanut rakennusurakoitsijan tietomalliohjelmistojen käyttäjä- ja eri ohjelmistojen määrään rakennushankkeen tuotantovaiheessa. Yleisiin tietomallivaatimuksiin tutustuminen tietomallin käytön ja siitä saatavien hyötyjen yhteydessä selvensi tietomallin ja IFC-tiedonsiirron vaikutusta tiedon luotettavuuteen ja tietomallinnuksen laatuun, mikä heijastuu suoraan tietomallista saataviin tietoihin ja niiden jatkokäyttöön.

Tietomalliohjelmistoja hankittaessa on tehtävä tarkempi tarvemäärittely ja vaatimukset valittaville ohjelmistoille. Käyttötarkoitusta mietittäessä on otettava huomioon ohjelmistoille sekä käytettäville tietomalleille annettavat vaatimukset rakennushankkeen toteutusvaiheen
eri prosesseissa: määrä- ja kustannuslaskennassa, hankinnassa, työmaan projektinhallinnassa ja tuotannon ohjauksessa. Tietomallinnusohjelmistojen valinnassa on huomioitava myös yrityksen tietojärjestelmäarkkitehtuuri.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste