Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Metropolia Ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Riippuvuusinjektio : Joustavuutta arkkitehtuuriin löyhillä sidoksilla

Yli-Sipilä, Anna (2013)

 
Avaa tiedosto
Thesis_AnnaYliSipila.pdf (1.701Mt)
Lataukset: 


Yli-Sipilä, Anna
Metropolia Ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201304134360
Tiivistelmä
Insinöörityön tavoitteena oli selvittää riippuvuusinjektion periaate, antaa esimerkkejä sen hyödyntämisestä sekä esitellä toteuttamisen avuksi vapaasti saatavilla olevia kolmannen osapuolen ohjelmistokehyksiä. Työ toteutettiin tutkimalla aiheeseen liittyvää kirjallisuutta ja toteuttamalla esimerkkisovellus, jossa ratkaistiin riippuvuuksista johtuva testattavuuden ongelma riippuvuusinjektiota käyttäen. Työn motivaationa oli testattavuuden parantaminen.
Riippuvuusinjektion periaatetta käsiteltiin yleisesti hyväksi todettujen sovelluskehitysten suunnitteluperiaatteiden kautta. Esitellyt suunnitteluperiaatteet olivat SOLID-akronyymin mukaiset avoin-suljettu-periaate, yhden vastuualueen periaate, Liskovin korvaavuusperiaate, rajapintojen erotteluperiaate ja riippuvuuden kääntöperiaate. Todettiin, että näiden periaatteiden noudattaminen tarkoittaa löyhien liitosten suosimista ja riippuvuusinjektion avulla mahdollistetaan löyhät liitokset.
Riippuvuusinjektion hyödyistä esiteltiin testattavuus, myöhäinen sidonta, laajennettavuus, ylläpidettävyys ja yhtäaikainen kehitys. Näistä esimerkkisovelluksen avulla havainnollistettiin testattavuutta. Toteutustavoista käytiin läpi alustaja-, setteri- ja metodi-injektio sekä ympäröivän kontekstin käsite.
Riippuvuusinjektion toteuttamisella oli huomattava merkitys testattavuuden parantumiseen. Tämän lisäksi esimerkkisovelluksen arkkitehtuuri parani noudattamaan vahvemmin olio-ohjelmoinnille ominaista kapselointia. Esimerkkisovellukseen ei käytetty kolmannen osapuolen ohjelmistokehyksiä, koska niillä ei saatu riittävää lisähyötyä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste