Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Saimaan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Saimaan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

”Olet mitä äitisi söi ja miten hän liikkui” - Kokemuksia raskauden ajan ravitsemus- ja liikuntaneuvonnasta

Laitinen, Päivi; Hannonen, Maiju (2013)

 
Avaa tiedosto
Hannonen_Maiju_Laitinen_Paivi.pdf (355.1Kt)
Lataukset: 


Laitinen, Päivi
Hannonen, Maiju
Saimaan ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2013111316989
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli kuvata odottavien tai alle puoli vuotta sitten synnyttäneiden äitien kokemuksia äitiysneuvolan terveydenhoitajan antamasta ravitsemus- ja liikuntaneuvonnasta. Tutkimuksen tavoitteena oli selvittää äitiysneuvoloiden ohjauksen ja neuvonnan riittävyyttä. Tutkimuksen lähestymistapa oli avoimien kysymysten osalta kvalitatiivinen, strukturoitujen kysymysten osalta kvantitatiivinen. Tiedonkeruumenetelmänä oli Webropol-kysely, joka julkaistiin kolmella eri keskustelupalstalla. Vastaajia oli 328.

Kohderyhmällä eli raskaana olevilla tai puolen vuoden sisällä synnyttäneillä, ainakin ensimmäisen äitiysneuvolakäynnin kokeneilla äideillä oli kuukausi aikaa vastata kyselylomakkeeseen, jossa oli 30 kysymystä. Vastausajan päätyttyä strukturoidut kysymykset analysoitiin kvantitatiivisesti ja avoimet kysymykset kvalitatiivisesti.

Tutkimustulosten mukaan lähes 90% vastaajista oli saanut jonkinlaista tietoa raskauden aikaisesta ravitsemuksesta. Hieman yli ¾ vastaajista oli tyytyväisiä saamaansa neuvontaan. Liikuntaneuvontaa oli saanut vain noin 60% vastaajista. Hieman alle 30% ei saanut liikuntaohjausta lainkaan, mutta 80% vastaajista ilmoitti kuitenkin saamansa informaatiomäärän riittäväksi.

Terveydenhoitajan ammattitaito ravitsemusneuvonnassa mietitytti osaa vastaajista. Lisäksi jokaisella käyntikerralla vaihtuva ohjaaja vähensi luottamusta ravitsemusneuvontaa kohtaan. Raskauden aikaiseen liikunnan harrastamiseen ja liikunnan harrastamisen tärkeyteen raskauden alusta alkaen kaivattiin terveydenhoitajan kannustusta.

Tuloksia voi hyödyntää ravitsemus- ja liikuntaneuvonnan suunnittelussa sekä ohjauksen laadun tarkastelussa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste