Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Pakotetun ylinopeusharjoittelun vaikutuksia Parkinsonin tautia sairastavan toimintakykyyn

Haavisto, Elina; Bäcklund, Sara (2013)

 
Avaa tiedosto
Backlund S Haavisto E.pdf (785.5Kt)
Lataukset: 


Haavisto, Elina
Bäcklund, Sara
Tampereen ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2013112919086
Tiivistelmä
Parkinsonin tauti on etenevä neurologinen sairaus, joka johtaa väliaivojen mustatumakkeen dopaminergisten hermosolujen vähittäiseen tuhoutumiseen ja siten hermovälittäjäaine dopamiinin puutokseen. Taudille ominaisia toimintakyvyn oireita ovat asento- ja liikevapina, hankaluus toteuttaa tahdonalaista liikettä, hitaus ja jäykkyys. Koska Parkinsonin taudin aiheuttaja on tuntematon, ei sille ole parannuskeinoa. Säännöllisen kuntoutuksen, liikunnan ja sopivan lääkityksen sekä varhaisen diagnosoinnin avulla voidaan kuitenkin lieventää taudin oireita sekä hidastaa sen etenemistä.

Opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää, miten kahdeksan viikon ajan toteutettu pakotettu ylinopeusharjoittelu vaikuttaa Parkinsonin tautia sairastavan toimintakykyyn. Pakotettu ylinopeusharjoittelu tarkoittaa polkuharjoittelua, joka tapahtuu suuremmalla liikenopeudella kuin mitä Parkinson-potilas pystyy aktiivisesti polkemaan. Opinnäytetyön tavoitteena oli lisätä kuntouttavien tahojen tietoutta tästä kuntoutustavasta.

Opinnäytetyö pohjautuu Yhdysvalloissa ja Saksassa tehtyihin Parkinsonin tautia sairastavien polkuharjoittelututkimuksiin. Opinnäytetutkimuksessa käytetyn MOTOmed Viva2 -polkulaitteen toimitti Kuntoväline Oy. Tutkimukseen osallistui neljä Parkinsonin tautia sairastavaa ikääntynyttä henkilöä. Tutkimusmenetelmä oli toiminnallinen tapaustutkimus ja käytössä olleet tiedonhankintamenetelmät olivat haastattelu, havainnointi ja toimintakyvyn testaus. Tutkimusongelmat käsittelivät Parkinsonin taudin oireiden vaikutuksia toimintakykyyn ja kokemuksia polkuharjoittelun vaikuttavuudesta toimintakykyyn.

Osallistujien kokemusten perusteella polkuharjoittelun todettiin vaikuttavan toimintakykyyn. Välittömästi harjoittelun jälkeen tutkittavat kokivat alaraajojen tahdonalaisen liikuttamisen vaivattomammaksi ja kävelyn sujuvammaksi. Vaikutukset toimintakykyyn eivät olleet kuitenkaan pitkäaikaisia, koska polkuharjoittelua ei voitu toteuttaa säännöllisesti muun muassa tutkimukseen osallistuneiden henkilökohtaisista aikatauluista, taudin vaiheesta sekä polkuharjoittelulaitteen käytön rajallisuudesta johtuen. Johtopäätöksenä on, että kotona toteutettava päivittäinen polkuharjoittelu rajattomasti käytössä olevalla laitteella johtaa mahdollisesti merkittävämpiin toimintakyvyn muutoksiin.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste