Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Satakunnan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Musiikki ja Hyvinvointi Porin Hyvän Mielen Talon asiakkaiden kokemana

Kunnari, Jaro; Salminen, Velimatti (2013)

 
Avaa tiedosto
Kunnari_jaro.pdf (372.4Kt)
Lataukset: 


Kunnari, Jaro
Salminen, Velimatti
Satakunnan ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2013120420019
Tiivistelmä
Opinnäytetyössä tutkittiin musiikin ja hyvinvoinnin yhteyksiä. Toteutimme tutki-muksen yhteistyössä Porin Hyvän Mielen Talon kanssa. Hyvän Mielen Talo on mie-lenterveyskuntoutujille suunnattu vapaa-ajan viettopaikka, joka tarjoaa vertaistukea ja ohjattua toimintaa. Tarkoituksena oli selvittää 1) Millä tavoin haastateltavamme kokevat musiikin vaikuttavan hyvinvointiinsa, 2) Miten haastateltavamme kokivat Hyvän Mielen Talon tukevan heidän hyvinvointiaan ja 3) Oliko haastateltavillamme jonkinlaisia parannusehdotuksia tai toiveita Hyvän Mielen Talon toiminnan suhteen.

Tutkimuksen teoriaosuus pohjautuu pääosin Lauri Rauhalan tunnetuksi tekemään ho-listiseen ihmiskuvaan ja musiikkiterapian teorioihin.

Päädyimme tähän aiheeseen sekä oman mielenkiintomme että Hyvän Mielen Talon toiminnanjohtajan esittämästä toiveesta saada opinnäytetyö liittyen musiikkiin. Tut-kimuksen tarkoituksena on antaa yhteistyötahollemme jotakin konkreettista tutki-mustulosta Hyvän Mielen Talon kävijöiden omista näkemyksistä liittyen talon toi-mintaan. Työn toisena yhtä tärkeänä tarkoituksena oli tekijöiden oman ammattitaidon ja ammatillisen tietämyksen lisääminen ja vahvistaminen.

Tutkimus toteutettiin kvalitatiivisena tutkimuksena, käyttäen puolistrukturoitua tee-mahaastattelua. Haastattelumateriaalimme purimme käyttäen aineistolähtöistä sisäl-lönanalyysia.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste