| dc.contributor.author | Metsäranta, Anssi | |
| dc.date.accessioned | 2013-12-11T07:58:13Z | |
| dc.date.available | 2013-12-11T07:58:13Z | |
| dc.date.issued | 2013 | |
| dc.identifier.uri | URN:NBN:fi:amk-2013121020748 | |
| dc.identifier.uri | http://www.theseus.fi/handle/10024/68211 | |
| dc.description.abstract | Tämän opinnäytetyön aiheena on Windows Phone -sovelluskehitys. Työn teoriaosuus koostuu Windows Phone 8 -sovelluskehityksen perusteista ja valmiin sovelluksen jul-kaisusta sovelluskauppaan. Työ esittelee myös Windows Phone 8 -käyttöjärjestelmän ominaisuuksia ja käytettävissä olevia ohjelmointikieliä. Materiaalina teoriataustassa on käytetty aihetta käsittelevää kirjallisuutta, opinnäytetöitä ja MSDN:n verkkomateriaale-ja.
Tutkimusosiossa tarkastellaan kahdeksan eri opinnäytetyön kautta Windows Phonelle tapahtuvaa sovelluskehitystä.
Älypuhelimien lisääntyvä määrä ja Windows Phone -käyttöjärjestelmän kasvava suosio antavat aihetta tutkia kyseiselle alustalle tapahtuvaa sovelluskehitystä.
Tutkimustyön tuloksia voidaan käyttää Windows Phone -sovelluskehityksen aloitus-vaiheessa. Työ antaa yleiskatsauksen Windows Phone -alustaan ja sen sovelluskehityk-sen vaatimuksiin. | fi |
| dc.language.iso | fin | |
| dc.publisher | HAAGA-HELIA ammattikorkeakoulu | |
| dc.rights | All rights reserved | |
| dc.title | Windows Phone -sovelluskehitys | fi |
| dc.type.ontasot | fi=AMK-opinnäytetyö|sv=YH-examensarbete|en=Bachelor's thesis| | |
| dc.identifier.dscollection | 10024/436 | |
| dc.organization | HAAGA-HELIA ammattikorkeakoulu | |
| dc.keyword | windows | |
| dc.contributor.organization | HAAGA-HELIA ammattikorkeakoulu | |
| dc.subject.degreeprogram | fi=Tietojenkäsittely|sv=Informationsbehandling|en=Business Information Technology| | |
| dc.subject.discipline | Tietojenkäsittelyn koulutusohjelma | |