Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Omaisen tyytyväisyys läheisensä hoitoon ja saamaansa tukeen tehovalvontaosastolla

Rasi, Suvi (2009)

 
Avaa tiedosto
rasiHELSINKIc16106.pdf (320.2Kt)
Lataukset: 


Rasi, Suvi
Diakonia-ammattikorkeakoulu
2009
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-200912016681
Tiivistelmä
TIIVISTELMÄ


Rasi, Suvi.

Omaisen tyytyväisyys läheisensä hoitoon ja saamaansa tukeen tehovalvontaosastolla

Helsinki, syksy 2009, 63 s., 3 liitettä.

Diakonia-ammattikorkeakoulu, Diak Etelä Helsinki. Hoitotyön koulutusohjelma, sairaanhoitaja (AMK)

Opinnäytetyön tarkoituksena oli tutkia omaisten tyytyväisyyttä läheisensä hoitoon Töölön sairaalan tehovalvontaosastolla. Tavoitteena oli arvioida ja kehittää omaisiin kohdistuvaa hoitotyötä.

Tutkimuksessa käytettiin osastolla käytössä olevaa omaistyytyväisyyskyselyä. Aineistoa kerättiin neljän kuukauden ajan. Yhteensä 39 tehohoitopotilaan omaista vastasi kyselyyn.

Tyytyväisyyskysely sisälsi sekä avoimia kysymyksiä että monivalintakysymyksiä 5-portaisena Likertin asteikkona. Avoimet kysymykset analysoitiin aineistolähtöistä sisällönanalyysiä käyttäen. Monivalintakysymysten vastaukset kirjattiin Microsoft Excel-taulukkoon, ja niistä laskettiin keskiarvoja.

Omaiset ilmaisivat eniten tiedon saamiseen liittyviä odotuksia. Annettavan tiedon tulee olla asiallista, ymmärrettävää, avointa, jatkuvaa ja rehellistä. He toivoivat selkeämpää informointia potilaan voinnista, ennusteesta ja jatkohoidosta. Omaisille on tärkeää läheisen hyvinvointi, paraneminen ja turvallisuus. Osaston ilmapiirin tulisi olla turvallinen ja luottamusta herättävä. Tyytyväisimpiä omaiset olivat hoidon laatuun ja hoitohenkilökunnan rehellisyyteen läheisensä tilasta. Tyytymättömimpiä oltiin koevastausten ja röntgentulosten odotusaikaan sekä vähäiseen mahdollisuuteen keskustella lääkärin kanssa säännöllisesti.

Tärkein omaisten odotus oli ajankohtaisen tiedon saaminen. He toivovat parasta mahdollista hoitoa läheiselleen. Omaisen mielipide tulisi huomioida potilaan hoitoa koskevassa päätöksenteossa, ja hyödyntää hänen potilaskohtaista tietoaan hoidon suunnittelussa. Omaiset odottavat hoitohenkilökunnalta hyvää ammattitaitoa ja vuorovaikutustaitoja. Hyvään kommunikaation kuuluu potilaan ja omaisen kuunteleminen ja tukeminen. Hoitohenkilökunnan ystävällisyys ja inhimillisyys on tärkeää omaisille.



Asiasanat: omaiset, tyytyväisyys, tehohoito
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste