Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Työntekijäkokemuksesta ideoita työnantajamielikuvan kehittämiseen

Silvasti, Emmi (2022)

 
Avaa tiedosto
YAMK Opinnäytetyö Emmi Silvasti (2.326Mt)
Lataukset: 


Silvasti, Emmi
2022
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202205057354
Tiivistelmä
Kuluttajat valitsevat palveluita yrityksiltä, jotka vastaavat parhaiten heidän omia arvojaan ja mieltymyksiään. Yritysten työntekijöillä on suuri vaikutusmahdollisuus asiakkaisiin, koska he kohtaavat asiakkaan päivittäin. Henkilökunta antaa kasvot yrityksen brändille ja brändi luo työnantajamielikuvan. Henkilökunnan rooli työnantajamielikuvan muodostumisessa on suuri ja sen takia työntekijäkokemukseen tulisi panostaa entistä enemmän. Yritysten tulee olla houkuttelevia työnantajamarkkinoilla, jotta ne voivat kilpailla parhaista potentiaalisista työntekijöistä sekä sitouttamaan olemassa olevaa henkilökuntaa.

Tämän opinnäytetyön tavoitteena on selvittää, minkälainen on kohdeorganisaationa toimivan Hotelli Korpilammen vakituisten työntekijöiden työntekijäkokemus ja kuinka sen vahvuuksia voidaan käyttää työnantajamielikuvan kehittämiseen. Näiden pohjalta laaditaan kehityssuunnitelma, joka tulee avuksi hotellin johtoryhmälle. Tutkimuksen kohderyhmästä rajataan pois kohdeorganisaation johtoryhmä, koska kehityssuunnitelma tulee heille työkaluksi. Lisäksi työntekijäkokemus rajataan koskemaan vain ennen työsuhdetta ja työsuhteen aikana tullutta mielikuvaa.

Opinnäytetyön teoreettinen viitekehys käsittelee työntekijäkokemusta ja työnantajamielikuvaa. Miten ne määritellään ja kuinka niitä rakennetaan sekä kehitetään. Lisäksi käsitellään työntekijäymmärrystä. Laajempi yritysesittely opinnäytetyön toimeksiantajasta esitellään myös teoreettisessa viitekehyksessä. Tutkimus on lähestymistavaltaan laadullinen ja strategialtaan konstruktiivinen. Tutkimuksessa käytetään kvantitatiivista ja kvalitatiivista tutkimusmenetelmää. Näitä ovat verkossa toteutettava kysely, syventävä työpaja sekä olemassa olevat kohdeorganisaation omat työhyvinvointikyselyn tulokset.

Tutkimustuloksista selviää, että kohdeorganisaation työntekijöiden työntekijäkokemus on hyvä ja henkilökunta on sitoutunutta. Työkaverit, esihenkilöt, työpaikkaa ympäröivä luonto ja työnlaatuun vaikuttaminen koettiin positiivisiksi asioiksi ja työntekijäkokemusta vahvistaviksi. Jotta nämä vahvuudet saadaan näkymään ulospäin, tulee työnantajamielikuvaa kehittää systemaattisesti.

Tutkimustulosten pohjalta luotiin kehityssuunnitelma kohdeorganisaation työnantajamielikuvan parantamiseksi johtoryhmän käyttöön. Kehityssuunnitelmaan kirjattiin konkreettisia ideoita ja toimia, joilla kohdeorganisaation työnantajamielikuvaa voidaan kehittää positiivisempaan suuntaan.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste