Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Sairaanhoitajan osaaminen aikuispotilaan yleisanestesian aloituksessa ja ylläpidossa : tehtävämateriaali keskivaiheen sairaanhoitajaopiskelijoille

Pohjola, Annika; Taiminen, Iina-Lotta (2023)

 
Avaa tiedosto
Pohjola_Taiminen.pdf (624.5Kt)
Lataukset: 


Pohjola, Annika
Taiminen, Iina-Lotta
2023
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202303224007
Tiivistelmä
Toiminnallisen opinnäytetyön tarkoituksena oli tuottaa tehtävämateriaali keskivaiheen perioperatiivisen hoitotyön opintojakson sairaanhoitajaopiskelijoille. Tehtävämateriaalin tarkoituksena oli tarjota opiskelijoille vaihtoehtoinen oppimismahdollisuus anestesiahoitotyön opintoihin. Opinnäytetyön tavoitteena oli kehittää ja syventää opiskelijoiden osaamista anestesiasairaanhoitajan toiminnassa intraoperatiivisessa vaiheessa. Työn tehtävänä oli vastata kysymykseen: Millaista osaamista sairaanhoitajalta vaaditaan aikuispotilaan yleisanestesian valmisteluissa, aloituksessa ja ylläpidossa?

Opinnäytetyön tuotoksena syntyi Moodle-alustalla oleva tehtävämateriaali, jonka avulla opiskelija voi itse halutessaan selvittää anestesiahoitotyön osaamisensa tasoa tai valmistautua tenttiin. Moodle-alusta on nimeltään Sairaanhoitajan osaaminen aikuispotilaan yleisanestesian aloituksessa ja ylläpidossa. Tuotoksen kysymykset käsittelevät anestesiahoitotyön ydinasioita. Aihealueita ovat anestesiavalmistelut sekä yleisanestesian aloitus- ja ylläpitovaihe. Tuotos ja teoreettiset lähtökohdat vastaavat opinnäytetyölle asetettuun kysymykseen, sillä lukija saa käsityksen anestesiasairaanhoitajan toiminnasta leikkaussalissa. Opinnäytetyö syntyi Tampereen ammattikorkeakoulun tarpeiden pohjalta.

Tulevaisuudessa tuotosta hyödynnetään perioperatiivisen hoitotyön opintojaksolla. On toivottavaa, että Moodle-alustalle löytyy paikka jo olemassa olevien opetusmateriaalien joukosta, ja opettajien avulla se tavoittaa opiskelijoita, joilla on halu kehittää omaa osaamistaan anestesiahoitotyön opinnoissa.

Opiskelijat voisivat hyötyä vastaavanlaisista tuotoksista, jotka käsittelisivät sellaisia anestesiahoitotyön osa-alueita, jotka on rajattu tämän opinnäytetyön ulkopuolelle. Perioperatiivinen hoitopolku on monivaiheinen. Opiskelija voisi vielä kokonaisvaltaisemmin kehittää omaa osaamistaan, jos tuotoksia tehtäisiin myös pre- ja postoperatiiviset vaiheet sekä leikkauspuolen asiat huomioiden.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste