| dc.contributor.author | Sihvonen, Sami | |
| dc.date.accessioned | 2023-03-30T06:28:53Z | |
| dc.date.available | 2023-03-30T06:28:53Z | |
| dc.date.issued | 2023 | - |
| dc.identifier.uri | http://www.theseus.fi/handle/10024/792330 | |
| dc.description.abstract | Opinnäytetyön aiheena on löytää tehokas layout-vaihtoehto DB Schenker Tampereen alueterminaaliin. Työssä analysoidaan terminaalin nykyistä layoutia sekä kaksi uutta layout-vaihtoehtoa.
Analysointi tehdään ABC-analyysin avulla ja visualisoitiin Microsoft Visiolla. Työn teoriaosuudessa käsitellään layout-suunnittelua ja siihen vaikuttavia tekijöitä. Teoria osuudessa käsitellään myös terminaalia ja sen toimintaympäristöä ja toimintaa. Tutkimusote työssä on konstruktiivinen.
Analyysin tuloksia verrataan keskenään, joista kootaan opinnäytetyön johtopäätökset. Opinnäytetyön tuloksena saatiin kaksi vaihtoehtoista layout-suunnitelmaa | - |
| dc.language.iso | fin | - |
| dc.rights | CC BY-SA 4.0 | - |
| dc.title | Rahtiterminaalin layout-suunnittelu | - |
| dc.type.ontasot | fi=AMK-opinnäytetyö|sv=YH-examensarbete|en=Bachelor's thesis| | - |
| dc.identifier.urn | URN:NBN:fi:amk-202303304411 | - |
| dc.subject.degreeprogram | fi=Logistiikka|sv=Logistik|en=Logistics| | - |
| dc.subject.yso | logistiikka | - |
| dc.subject.yso | layout | - |
| dc.subject.yso | terminaalit | - |
| dc.subject.discipline | Logistiikka | - |
| annif.suggestions.links | http://www.yso.fi/onto/yso/p9140|http://www.yso.fi/onto/yso/p7446|http://www.yso.fi/onto/yso/p1377|http://www.yso.fi/onto/yso/p4230|http://www.yso.fi/onto/yso/p3310|http://www.yso.fi/onto/yso/p21311|http://www.yso.fi/onto/yso/p6576|http://www.yso.fi/onto/yso/p10136|http://www.yso.fi/onto/yso/p9942|http://www.yso.fi/onto/yso/p944 | fi |
| dc.rights.accessrights | Rajattu käyttöoikeus / Restricted access / Tillgången är begränsad | |