Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Tampereen ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Projektityöskentelyyn vaikuttavat tekijät : seurantatutkimus case x

Ilola, Taru (2023)

 
Avaa tiedosto
Ilola_Taru.pdf (537.4Kt)
Lataukset: 


Ilola, Taru
2023
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2023052915701
Tiivistelmä
Opinnäytetyön aiheena oli projektityöskentelyyn vaikuttavat asiat. Tutkimuksessa seurattiin projektiryhmää, jonka tehtävänä oli implementoida uusi toiminnanohjausjärjestelmä majoitusalalla toimivan kansainvälisen yrityksen kohdemaasta toiseen. Tutkimus toteutettiin kvalitatiivisena seurantatutkimuksena, jossa tutkija itse oli osa projektin ydintiimiä. Seurantatutkimus kesti yhteensä kahdeksan viikkoa ja ajoittui projektin alkutaipaleelle.

Seurantatutkimuksen avulla huomattiin, kuinka tärkeää oikeanlainen ja oikea-aikainen viestintä on. Tärkeimpinä havaintoina nousi esille projektin asiantuntijoiden monimuotoinen osaaminen, projektipäällikön roolin tärkeys sekä verkkota-paamisten tuomat haasteet. Tutkimuksessa kävi ilmi, miten haasteellista on toimia yhtäaikaisesti tutkijana ja ydintiimin jäsenenä. Tutkimus itsessään oli onnistunut ja tärkeitä huomioita saatiin projektin tiimin muodostamisesta ja asiantuntioiden rooleista.

Tutkimus onnistui hyvin, mutta tutkimus olisi ollut kokonaisvaltaisempi, mikäli sitä olisi pystytty jatkamaan projektin loppuun saakka. Projektitiimin työskentelyä olisi voinut vahvistaa maiden keskinäisissä tapaamisissa sen sijaan, että kaikki tapaamisen toteutettiin verkossa. Tämä olisi vahvistanut yhteisöllisyyttä ja nostanut motivaatiota entisestään. Jatkokehityksenä tutkimusta olisi ollut mielenkiintoista jatkaa implementoinnin jälkeen, jolloin olisi saatu tärkeää tietoa henkilökunnan muutoskokemuksista.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste